Archiv diskuse o bylinkách duben - srpen 2004

Jméno: Honza*)  Datum: 6/08/2004 11:23:39
Milý Michale, díky za připomínku. Jestliže se Ti nezdají něčí poznámky nebo nemáš v lásce křesťanství, je to Tvá věc
Zkus si pořádně přečít (v souvislostech), o čem jsme si psali - Elizabeth se zajímala o magii, ezoteriku, Divous potom nabízí E.Tomáše - teda tibetský buddhismus (ten Boha nepřijímá, to uznáš, ne?), já tam píšu, že "východní filosofie potom zkoušejí nabízet zdánlivě věci podobné věcem Božím - jen bez Boha - a můžou mít úspěch (stejně zdánlivý). " Teda nepíšu, že " 'vychodni filozofie' odmitaji Boha".
Poslat někoho trpět za cizí hříchy fakt není logické Ale když máš někoho rád, třeba za něj něco dokážeš vytrpět, ne? Ježíš do toho šel taky dobrovolně, udělal to rád - i pro Tebe Takže nesuď tak rychle o něčí spravedlnosti, ať nemluvíš rychleji než uvažuješ (bez urážky)
Ale i tak, jsem rád, že o otázce uvažuješ! Nenech se jen tak lehce vyvádět z míry ("...Ti do hlavy nacpali v detstvi"), nestojí to za to Měj se! H.
Jméno: Michal  Datum: 6/08/2004 08:59:48
Hele Honzo,
nevim, jak jsi prisel na to, ze "vychodni filozofie" odmitaji Boha. Naopak, jsou mu bliz, nez krestanstvi. Urcite Ti nikdo nerekl, ze do roku asi 561 n. l. krestanstvi uznavalo reinkarnaci a ze Jezis pochazel z Esejcu, kteri reinkarnaci take brali jako soucast sveho zivotniho nazoru. Chapu, ze jsi vyrustal jako krestan a byl jsi vychovavan od mala v tom, ze Tvoje vira je jedina prava. Dal bych Ti precist treba krestanskou prirucku pro mlade zeny a divky jak vychovavat deti. Asi bys dost cumel. Kdyz jsem si ji precet, tak jsem ji hned vyhodil.
Jak rikas, je to nase svobodna volba. Ale Tvoje rozhodnuti nemuze byt svobodne, kdyz sve nazory utvaris na zaklade jednoho poznatku a vsechny ostatni pohledy mu prizpusobujes. Zkus se zamyslet, proc je Buh spravedlivy a zaroven posle trpet sveho syna za cizi hrichy. Je to logicke? Jak muze nekdo trpet za cizi hrichy? Jaky by to melo smysl? Pokud chce ziskat na svou stranu lidi, je dobre rici: Budete-li u nas, dojdete spaseni, protoze za Vas trpel ten a ten, seslany od Boha. Kdybys rekl - spasit se muzete jen sami, s navodem, ktery Vam prinesl Kristus, tak uz do toho pujde malokdo - protoze by jej cekala tvrda prace sama na sobe. Je jednodussi chodit do kostela, myslet si, ze jsem soucast "prave" viry, potlacit sve "virou" nechtene vlastnosti a cekat na spaseni. Muzu Ti to klidne rici po vice nez 30 letech coby katolik, ktery pochopil, ze krestanstvi v dnesni podobe je mnohdy horsi nez ateismus. Zkus si pro zajimavost precist knizku Marka Pogacnika Systemy zeme a sila Kristova, zajit si na kurs Modre Alfy www.volny.cz/Modraalfa nebo vyzkouset Aura-somu www.aura-soma.cz Kdyz nepoznas zimu, jak muzes vedet, ze je teplo?
Btw, v Tve odpovedi citujes Kristuv vyrok "Kdo neni se mnou...". Aramejstina je obrazny jazyk, nelze citovat doslovne! To je jen ta na prvni pohled viditelna hladina poznani... A heslo Kdo nejde s nami, jde proti nam, uz tady bylo... Kazdy, i ten kdo tvrdi, ze v Boha neveri, je soucasti Boha a je jeho svobodnou vuli tvrdit, ze neveri v Boha.
Tvuj pohled "Buh nebo ne" obsahuje strach z Boha, tolik typicky pro krestanstvi. Pokud nebudes verit v Boha, pujdes do pekla Pepicku! Tak, a mas na vybranou! Hele, jak chces poznat dobro, kdyz jsi nepoznal zlo? Podle par poucek, ktere Ti do hlavy nacpali v detstvi? Myslis, ze jsi schopen rozeznat, co je pro koho spatne a co dobre? Vzdyt "bez meho vedomi Vam ani vlas z hlavy nespadne..." - jak by tedy mohl nekdo byt ateista, katolik, buddhista, devkar, zlodej,... bez toho, aby to byla soucast planu jeho duse, soucast jeho poznani? Btw, kup si knizku Temne stranky hledacu svetla...
Jo, mrkni se na www.reflexniterapie.aktualne.cz, zajdi si na kurz a dej to dal. Melo by se o tom vic vedet a Tebe to bavi.
Tak hodne stesti a stastnou Cestu!
Jméno: Honza*)  Datum: 4/08/2004 15:57:10
Tak to je super rada. Vlastně mě to taky vždycky zajímalo, ale blíž jsem po tom nepátral, byl jsem rád, že ta otázka přišla Díky!
V knížkách jsem si vyhledal, že léčivá jeřabina je botanicky jeřáb ptačí s poddruhem pravý j.p. (lístky zoubkovité po celém obvodu čepele) a poddruh moravský j.p. (lístky mělce pilovité jen v horní třetině) - a plody tohoto moravského poddruhu mají být přímo jedlé, jsou sladkoplodé.
Z dalších jeřábú se dá najít jeřáb muk, j.obecný, j.břek. J obecný je maláý strom, listy jsou zubaté, složené, j.muk má velké listy, také celé zubaté, na spodu bíle plstnaté. J.břek má pětilaločné listy, nejnižší pár laloků je nejhlouběji oddělen.
Měl bych asi upozornit, že čerstvé plody obsahují kys. parasorbinovou a další látky, které při nadměrném požití mohou přivodit mírné příznaky otravy (nevolnost, bolest hlavy, nucení na dávení), proto se konzumaci v čerstvém stavu raději vyhýbáme, sušením nebo kompotováním se tato vlastnost eliminuje.

Zdraví Honza*)
Jméno: Bob  Datum: 4/08/2004 13:41:11
Ale to je laický názor. Převzatý také kdesi od kohosi.
Jméno: Bob  Datum: 4/08/2004 13:39:52
O tom, zda se jedná o jedlé či nejedlé, se přesvedčuje většinou ochutnáváním, jedlá jeřabina je kyselá a v ústech nezanechá žádnou pachuť. Pokud jsou u plodů listy, je rozeznávání jednodušší, u jedlých jeřabin je horní polovina zubatá.
Jméno: Miki  Datum: 1/08/2004 21:36:58
Mám velkou prosbu. Moje babička zavařovala jeřabiny. Moc rád bych stejně jako ona nějakou skleničku zavařeniny udělal, a já jsem narazil na informaci, že je víc druhů jeřabin, jedlý a nejedlý. Ale nikdo mě nebyl schopen podat informaci, jaký je mezi nimi rozdíl. Může mi prosím někdo zasvěcený vyplnit mezeru v mých znalostech. Děkuji.
Jméno: Honza*)  Datum: 12/07/2004 15:36:29
Re: Genia - pupalka
Myslím, že dostatek informací o pupalce napsali v článku ve svém Herbáři J.Janča a J.A.Zentrych:

PUPALKA DVOULETÁ, Oenothera biennis L.

Pupalka je běžnou rostlinou strání, křoví, ale i říčních břehů. Dříve se pěstovala pro jedlý kořen, který platil za poměrně výživnou zeleninu. Sbíral se výhradně v prvním roce života byliny. V současnosti se rozšiřuje pěstování pupalky na semeno.

Předmětem zájmu farmakologů je v současnosti především semeno (Semen oenotherae).

Semeno obsahuje především velmi kvalitní olej s výraznými fyziologickými účinky. Olej obsahuje především kyselinu linilovou, olejovou a gama-linolenovou, s malou příměsí velmi významné kyseliny dihomo-gama-linolenové. Jde o tzv. esenciální mastné kyseliny, které lidský organismus neumí syntetizovat a je tudíž odkázán na zevní příjem. Přitom ale tyto látky jsou součástí fosfolipidů, což jsou stavební jednotky buněčných membrán, hrají velkou úlohu při transportu a okysličování cholesterolu a jsou výchozími látkami pro tvorbu tzv. prostaglandinů, což jsou důležité látky s hormonálním působením.

Pupalkový olej je velmi účinným potravním doplňkem, který může být použit v léčbě dlouhé řady onemocnění. Plně prokázáno je významné zlepšování stavu nemocných trpících např. atopickým ekzémem, kterým v dnešní době trpí především děti. Taktéž léčba lupénky se jeví velmi nadějně - pupalkový olej se vedle čaje z kořene sarsaparilly může stát základním lékem.

Další plně prokázanou indikací je užití oleje v léčbě tzv. PMS - premenstruačního syndromu, který trápí měsíc co měsíc mnoho žen a je u značného procenta žen moderní kletbou. Jedná se o předmenstruační bolesti a křeče, doprovázené depresemi.

Dobrých výsledků je dosahováno při léčbě roztroušené sklerózy, zejména v počátečním stadiu. V každém případě brzdí rozvoj nemoci a oddaluje vznik závažnějších pohybových potíží. Olej snižuje hladinu cholesterolu a hodnoty krevního tlaku, při současném zpomalování srážlivosti krve, a tak je výborným preventivním prostředkemvšech cévních chorob, především anginy pectoris, ischemie myokardu a ischemie končetin, a snižuje nebezpečí vzniku náhlých příhod mozkových.

Ve stadiu výzkumu je využití v revmatologii, kde zatím neznámým mechanismem příznivě ovlivňuje bolesti svalů i kloubů. Olej působí imunostimulačně, celkově zvyšuje obranyschopnost organismu a jeho odolnost vůči následkům stresu, zejména v oblasti cévní.

Pupalkový olej je v současnosti v běžné nabídce lékáren, a to od nejrůznějších výrobců, zpravidla v podobě želatinových tobolek a pod různými názvy. Dávkování se bude řídit podle hmotnosti kapsle, resp. její náplně, přičemž průměr činí 6-8 tobolek denně.
Jméno: Honza*)  Datum: 12/07/2004 15:38:31
Pupalka - pokračování:

Pupalkové semeno nemícháme do směsí, podáváme je výhradně samostatně, ať již v podobě syrového semene nebo v podobě oleje. Droga je netoxická a má velde terapeutických účinků i vysokou nutriční hodnotu. Kromě "uznávaných" účinků můžeme ještě doporučit příznivý vliv oleje na padání vlasů. Zde je ovšem třeba systematické vnitřní užívání. Dále mizí nepříjemný pocit mravenčení v nohách i rukách, zejména u strších lidí. Dochází také ke zlepšení sluchu, zraku i paměti. A v neposlední řadě zahání nepříjemný zápach potu.

Pupalka pochází z americké Virginie. Do Evropy byla zavlečena v roce 1614 a rychle zdomácněla. V roce 1919 byla zjištěna cenná kyselina mamlinovlenová. V roce 1911 prohlásil botanik Wilhelm, že jedna libra kořene pupalky dodá člověku více síly než 200 liber hovězího masa. V USA byly původně využívány listy pupalky, hlavně proti nejrůznějším kožním afektům. Spolu s kořenem byly listy využívány při léčbě atopických projevů, astmatu atd. Používaly se nálevy, odvary i obklady. Teprve v posledních letech došlo k rozšíření užívání oleje.

Zdraví Honza*)
Jméno: Genia   Datum: 6/07/2004 12:37:33
zdravím všechny taky se mi stránky líbí zajímám se o bylinky pár jich mám na zahradce a ráda bych taky něco věděla o pupalce co vlastne se zbíra a jak se dá zpracovat a na co vyuzít díky za radu
Jméno: Standa  Datum: 1/07/2004 12:08:45
Re Keny:
Na procvičení očí Ti vřele doporučuji knihu:
Mirzakarim Norbekov
JAK SE ZBAVIT BRÝLÍ. ZKUŠENOSTI HLUPÁKA aneb KLÍČ K PROZŘENÍ (198 Kč)
www.lott.cz
http://www.lott.cz/zbavitbryli.htm

Tato kniha není určena jen na oči, může Ti pomoci zbavit se všech nemocí!!!
V knize je spousta cviků na uvolnění očí i celého těla, nejde však jen o cviky, nejdůležitější je postoj.
Jméno: Honza*)  Datum: 30/06/2004 15:14:17
Re: Petra - osteomyelitis
Milá Petro, budu Vás muset zklamat, taková ideální bylinka neexistuje. Osteomyelitis je velice obtížné onemocnění, způsobené infekcí kosti bakteriemi. Každopádně se musí podávat antibiotika. Pokud je akutní, léčí jej chirurgové. Léčba chronické osteomyelitis (také na chirurgii) je svízelnější, různé léky a kombinace postupů nebývají přílš účinné, antibiotika špatně do kosti pronikají.
Někdy by bylo možné použít spolu s antibiotiky medvědici lékařskou vzhledem k účinkům proti Stafylokokům. Bylinky, pokud je vůbec použít, mají podpůrný efekt pro celkový metabolismus, obranyschopnost, posílení, místně k obkladům, předepíší se tedy individuálně pro každého pacienta.

Zdraví Honza*)
Jméno: Honza*)  Datum: 30/06/2004 14:32:25
Re: Keny - bolest hlavy, očí
V lékárničce na hoowoo.euweb.cz v odstavci "Oči" najdete několik dalších rad, ve kterých jsme už na na únavu očí při dlouhodobé práci s počítačem reagovali.
Zdraví Honza*)
Jméno: Keny  Datum: 30/06/2004 12:52:46
Děkuji, patrně budete mít pravdu se zmiňovanou únavou očí - cca 6 hodin z 8 trávím pohledem do monitoru, v umělém osvětlení. Jen mě vedle zhoršeného vidění (a z toho patrně pramenící bolesti hlavy) zaráží i stavy lehké závrati a pocit nárůstu nesoustředěnosti. Díky za radu na použití odvarů z měduňky, levandule atp., uvidím během měsíce, jak se můj stav změní. Na začátek srpna jsem objednán k očnímu vyšetření, tak do té doby budu třeba moudřejší. V každém případě ještě jednou děkuji a přeji hezký den.
Jméno: Honza*)  Datum: 30/06/2004 12:33:33
Re: Keny, bolest hlavy
Milý Keny, potíže které popisujete, jsou dost nespecifické - může se jimi projevovat více postižení. Může jít o obyčejnou únavu, přepracování či nedostatek spánku, třeba i ve spojení s nadměrnou prací u počítače. Také páteř (nejspíš krční) dokáže provést tady toto. Pokud nezaberou v krátké době běžné léky proti bolesti a dostatečný odpočinek (ev. čaj z lehce uklidňujících bylinek, nálev z 1 čajové lžičky ráno a večer, po dobu 3 týdny, např. levandule, meduňka - viz kapitola "Úzkostné, emočně vypjaté stavy" mezi recepty na stránce http://hoowoo.euweb.cz), můžete se nechat vyšetřit lékařem, ten vyloučí nemoc očí, ev. alergii nebo hormonální poruchu, pokud půjde o páteř, doporučí rehabilitaci. Bylo by vhodné zhodnotit zátěž stresem (v práci, doma, mezilidské vztahy...)a ten omezit:-)
Zdraví Honza*)
Jméno: Honza*)  Datum: 30/06/2004 12:16:00
Re: Šárka - slabá vůle, čaje na hubnutí
Milá Šárko, nejdřív - gratuluju k dnešnímu svátku!
Se zaváděním nových stravovacích návyků to chce mít trpělivost, postupovat po drobných krůčcích. Je to velká změna. Jednou se Ti daří vše správně dodržovat, někdy to jde hůř, to se stane, ale i malý pokrok je úspěch! Občasnými neúspěchy se nenech odradit. Je dobré taky reálně zvážit své možnosti, nechtít vše najednou:-) Vydrž přes všechno v cestě za tím cílem, který sis vybrala, stojí to za to. Můžeš se spolehnout na Boha, že Ti ve všem úsilí pomůže, když jej o to budeš prosit:-) Mohou pomoci i modlitby.
Čaje na hubnutí se především předepisují individuálně. Užíváš je potom v cyklech 3 týdny bylinky - 1 týden pauza. Doba užívání je různá, 1-2 cykly, potom je většinou potřeba zhodnotit, co se změnilo, atd. Jestli chceš, zavolej si prosím o konkrétní radu kamarádce bylinářce Mirce.
Zdraví Honza*)
Jméno: Honza*)  Datum: 29/06/2004 15:44:35
Re: Divous - filosofie, víra
Milý Divousi, dík za příspěvek. Ono to může být taky tak, že naše společnost je především ateistická - lidem se nelíbí, jestliže někdo věří v Boha. Východní filosofie potom zkoušejí nabízet zdánlivě věci podobné věcem Božím - jen bez Boha - a můžou mít úspěch (stejně zdánlivý).
Ale o tom vlastně nechci ani psát. Necítím se povolán k tomu, abych napsal nějakou religionistickou studii. Nakonec ani zaměření našich stránek není filosoficko - teologické, že
Snažím se nabízet informace dobré a užitečné především pro lidi, kteří se sem přijdou podívat, s tím souvisí i odmítání věcí škodlivých. Zdají se Ti pak jednoznačná stanoviska málo tolerantní? No, v tomto pohledu by bylo asi špatné pochopení tolerance schvalování nevhodných postupů jenom proto, že někomu vyhovují, nebo jsou třeba zrovna moderní, a radit proto špatně.
Stává se občas, že když někomu sdělím, že nějaké chování nebo smýšlení je špatné (to se netýká jen různých filosofií, podobné je to při radách k úpravě životosprávy nebo u kuřáků s kouřením ap.), vezme to hodně osobně a má dojem, že ho chci připravit o něco důležitého, třeba o důležité zážitky, poznání. To ale tak není. Ve skutečnosti jde o to - dostat se o krok dál. Takovou informaci je často třeba předat, i když vím, že oslovený člověk nebude reagovat vstřícně.
Člověk je svobodný tvor. Nikoho nelze nutit, aby přijal ten který názor, smýšlení. Není ale dobré pobízet k přijetí života, radosti, lásky? K odmítnutí zla, nenávisti? Není dobré vyzvat přijetí Boha, když Bůh je právě toto? Ty sám píšeš, že sis "vybral vlastní cestu někde mezi vírou v boha a cestou kterou popisuje Tomáš." Myslím ale, že to dost dobře nejde. Opřel bych se tady o Ježíšův výrok: "Kdo není se mnou, je proti mně; a kdo se mnou neshromažďuje, rozptyluje." (Matouš 12:30, Lukáš 11:23). Zdá se mi, že to je asi jediný moment v lidském životě, kde neexistují žádné kompromisy - buď sis vybral Boha, nebo ne. A otázka není "křesťanství nebo východní nauky nebo keltové nebo umírněné cesty nebo magie nebo cokoliv jiného", otázka stojí "Bůh nebo ne".
Co se týká Harryho Pottera, tak toho jsem bohužel zatím nečetl ani neviděl, k tomu nemůžu nic napsat:-) Ale třeba se k tomu někdy dostanu

Honza*)
Jméno: Keny  Datum: 29/06/2004 14:23:06
Dobrý den,než se rozhodnu k návštěvě odborníků,možná se ozve někdo, kdo už má s podobnými symptomy zkušenosti: V posledních cca 2-3 týdnech pozoruji, že mě vytrvaleji pobolívá hlava (nic intenzivního), mám pocit, jako po lehkém flámu , současně mě pálí oči a hůř vidím na dálku-resp. déle než obvykle zaostřuji při pohledu do dálky. Do současné doby jsem netrpěl alergiemi, nenosím brýle, ani jsem neprošel žádnou vážnější nemocí. Nicméně mě tento stav zneklidňuje...
Jméno: Honza*)  Datum: 29/06/2004 11:38:49
Re: Stehlíková L., Aronie
J.Janča a J.A.Zentrych ve svém herbáři připouštějí využití aronie do čajů (jako odvar, ne nálev), vhodnější formou je ale kompot, nejlépe připravený zasyrova:

ČERNÁ JEŘABINA
Drogou jsou černé jeřabiny (Fructus aronii melanocarpii), sbírané koncem léta a na podzim. Mohou se i sušit, ale většinou se používají čerstvé na přípravu kompotů, marmelád, sirupů a pod.
Listy připravujeme formou krátkodobě vařeného odvaru s dobou varu asi 2 minuty. Plody můžeme připravovat i formou odvaru ze sušené drogy, ale vhodnější formou je podávíní zasyrova připraveného kompotu, zhotoveného známým postupem, při němž se prosypávají vrstvy plodů a cukru. Výrazný účinek mají i džemy, kompoty a jiné formy připravené zatepla, ale účinky čerstvé šťávy a přípravků upravených zastudena jsou větší. Obyčejně podáváme 200 až 700g šťávy nebo 100 až 250g kompotu denně.
Jako vynikající prostředek preventivní prostředek pro celkové posílení doporučujeme: 1kg dobře omytých a mírně předsušených černých jeřabin důkladně smícháme se 750g surového cukru a uskladníme v chladnu. Poté vmícháme 2 polévkové lžíce tohoto kompotu do 250g kefíru a podáváme 2x denně, po dobu asi 8 dnů, nebo 1x denně, po dobu 3-6 týdnů, vždy ovšem pouze 6 dnů v týdnu, též při výše uvedených indikacích.

Honza*)
Jméno: Honza*)  Datum: 29/06/2004 11:09:21
To: Ladvar
No, ono asi o hemoroidy půjde, že Vznikají jednak vrozenou nedostatčností cévní stěny, jednak často sedavým způsobem života. Důležitá je taky hygiena konečníku po každé stolici.
Jestli všechny ty rady jsou nedostatečné, potom hemoroidy dají řešit na chirurgii.
Jméno: Šárka  Datum: 29/06/2004 10:03:45
To ladvar: Zkus řebříčkovou mast od dr.Popova, sedací koupele z odvaru dubové kůry + jíst hodně vlákniny, pít hodně vody, kefír, jogurty...léčila bych to jako hemoroidy. A nepřetěžuj se fyzicky, otužuj se
Jméno: ladvar  Datum: 28/06/2004 17:23:20
Dobrý den, prosím o informaci zda existují nějaké bylinky na částečný otok konečníku? Jedná se asi o otok červené barvy není to mokvající opar a je doprovázen svěděním a pálením na oné části těla. Otok velikosti nehtu 35 letého muže se objevil asi jako doprovodný účinek při nachlazení a fyzickém vyčerpání.Máte s tímto nějakou zkušenost? Děkuji předem za odpověd'.
Jméno: Honza*)  Datum: 28/06/2004 05:52:00
Hezký den! Omlouvám se za zdržení při odpovídání, měl jsem dovolenou, teď to vezmeme hezky postupně, ano?
Re: Lada - ostružiník
Milá Lado, půjde nejspíše o alergii! Doporučené bylinky: alergie a jaterní čaj, od firmy "Bylinky z Kačenčiných hor", dají se v bylinářstvích koupit, adresa na internetu: http://www.hejzlar.cz/. Pít 2x denně a 2x denně po dobu 3 týdny!
Hodně zdraví, radosti a lásky přeje
Honza*)
Jméno: Petra  Datum: 19/06/2004 03:31:12
chtela bych se zeptat,jaka bylinka je zarucene dobra pro osteomyelits.dekuji za odpoved
Jméno: Divous  Datum: 18/06/2004 12:31:16
To: Šárka
Pevnou vůli si nejlépe procvičíš, když každý den sama od sebe se pustíš do nějaké činnosti, do které se ti vůbec (ale vůbec) nechce.
Příklad: Kdypak jsi naposledy utírala prach na skříních? Zapoměla jsi něco koupit a nechce se ti do obchodu, protože jsi tam dnes byla již třikrát? Atd.
Jméno: Divous  Datum: 18/06/2004 06:42:50
To: Honza
Na druhou stranu si však musíš Honzo uvědomit, že existuje spousta jedinců, kterým cesta, kterou popisuješ nevyhovuje a to obvzlášť v této době. Proto je také tak enormní zájem o východní filosofii. Lidi nejsou spokojeni s nabídkou tuzemských filosofií, nebo o nich dokonce nemají ani tuchy.
Já osobně také nesouhlasím s provozováním čisté magie kterou nabízí třeba Bardon.
Mám představu, že k hypotetickému cíli nevede jediná cesta, ale neskutečně mnoho cest. Na těchto cestách však člověk potkává množství překážek, se kterými se má vypořádat (říkám má a ne že se nimi dokáže vypořádat). Proto nepopírám, že východní filosofie má pro lidi z našich krajů dost obtížné překážky v podobě frustrací a dalších negativních obtíží, ale umírněná cesta, kterou tady předkládáš je má též. (v jiné podobě, ale má)
Nechme tedy na každém jedinci, co si vybere. Zda dá přednost víře v křesťanství, nebo se začne zabývat východními "naukami", či použije umírněné cesty "Luisy Hay", nebo se dokonce vydá námi nedoporučované cesty Magie.
Ty sám nedoporučuješ ani cestu, kterou ve svých knihách načrtli manželé Tomášovi, kteří s magií nemají nic společného, má se však za každou cenu podporovat křesťanství nebo keltové (také místní filosofie)?
Já osobně jsem si vybral vlastní cestu někde mezi vírou v boha a cestou kterou popisuje Tomáš.
A útěky od reality? Mno, myslím, že člověk který čas od času vhodným spůsobem (kniha, meditace, hry na hrdiny,...) od reality neuteče, musí být čistej masochista.
Jen tak na okraj, jak se ti pozdává nová obnova kultu čarodějnictví zažehnutá Harry Potterem?
Jméno: Stehlíková L  Datum: 17/06/2004 20:22:03
Dobrý den. prosím, poraďte mi jak správně zpracovat Aronii na čaj.
Zkoušela jsem bobule usušit celé a pak louhovat, jako třeba šípky, ale čaj byl nevýrazné barvy i chutě.
Děkuji Stehlíková
Jméno: Šárka  Datum: 16/06/2004 13:50:12
To: Honza
Ahoj, předem musím pogratulovat k těmhle super stránkám. Používám bylinky a snažím se jíst zdravě, ale vždy to vydržím tak týden, pak zas sním nějakej humus...máš nějaký recept na trénování pevné vůle? K psychologovi se mi moc nechce, nejsem si jistá jejich kvalitou. Díky
Jak dlouho má celkově trvat pití těch "hubnoucích čajů"?( dokud člověk nezhubne?)
Jméno: Lada:o)  Datum: 13/06/2004 14:14:59
Chtěla bych se zeptat, jestli ostružiník obsahuje nějaké škodlivé nebo obtíže způsobující látky. Jedná se mi o to, že má podrápané nohy od trnů-vznikly mu tam velké rudé jizvy, které neustále svědí a pálí-podotýkám, že už to má víc jak měsíc a nemůže se toho zbavit. Stává se mu to vždy jen na jaře. Můžete mi na to něco poradit? Děkuji
Jméno: Honza*)  Datum: 10/06/2004 15:12:48
Díky za podporu Divousi! Popravdě, dílo Tomášových teda taky nedoporučuju, magie je vůbec zoufalství a tragédie, té by se měl každý vyhnout. Pokusy implantovat východní nebo cizí filosofii do našich podmínek nenesou dobré ovoce a jsou s nimi vážné potíže.
Potkáváme potom lidi, kteří ztrácí smysl života nebo utíkají před realitou, klaní se různým bůžkům - to je přece degradace člověka. A pomoc jim je potom velice obtížná. Různé praktiky, místo, aby byly užitečné, vedou k zotročení. Posiluje se individualismus, egoismus, potom dochází i k poškození mezilidských vztahů, společnosti okolo.
Myslím, že problém je dost vážný, lidé se trápí nejrůznějšími problémy, není se co divit, že by chtěli najít jednoduché řešení svých situací. V každém knihkupectví je pak za výhodnou cenu k dostání spousta až podezřele jednoduchých návodů "Snadno a rychle" a kdekdo se tím nechá lehce zmást.
Hledat řešení je třeba, určitě ale není v náhražkách
Jméno: Divous  Datum: 10/06/2004 06:11:58
Re: Honza + Elizabeth
Zcela souhlasím s Honzou. Magie je příliš obtížný obor. K jejímu studiu je potřeba opravdu velmi silné osobnosti. Kdokoliv si s magií zahrává, spláče nad výdělkem. Sám jsem se o magii zajímal, ale byl jsem dost moudrý , abych se poptal jiných. To co jsem se dozvěděl mně upřímně vyděsilo, takže jsem s magií skončil ještě dříve než jsem začal.
Co se esoteriky týče doporučuji prostudovat knihy od Eduarda Tomáše a její manželky Míly. Viz. www.avatar.cz . S bylinkami ti moc nepomůžu, poněvadž s nimi zrovinka také začínám .

Jak říkává má oblíbená rosnička..

Slunce v duši.
Jméno: Honza*)  Datum: 9/06/2004 14:18:28
Re: Elizabeth - magie
Milá Elizabeth, chápu, že Vás přitahují "mimořádné" a "tajemné" jevy, přesto, myslím, že skutečně zajímavé věci se poznávají jinde. Pokud můžu, od podobných zájmů bych Vás rád odradil, je to jako hledání v bludišti bez východu - jedině se Vám z toho zamotá hlava a ztratíte se. S tím, že (nejenom) sobě způsobíte dost komplikací.
Skutečné hledání začíná jinde - zkoumáním vlastního srdce, poznáním Boha, Boží lásky a milosrdenství. Věnujte se prosím tomu!

Přeji Vám hodně radosti a lásky! Honza
Jméno: Elizabeth  Datum: 9/06/2004 10:06:37
prosím zajímam se o ezoteriku (možno psát esoteriku), magii a jiné paranolmální jevy.a také o bylinky a jejich využití prosí mohly byste mi zaslat na e-mail nějaké odkazy nebo informace předem děkuji.
Jméno: Honza*)  Datum: 8/06/2004 12:31:07
Pájo, proč? Co je za problém?
Jméno: paja  Datum: 8/06/2004 12:02:09
potrebuju bylinky
Jméno: Honza*)  Datum: 2/06/2004 10:29:19
Re: Monika - zhubnutí
Milá Moniko, ke zhubnutí využiješ čajovou směs "Docent" - 3x denně před jídlem - a "Hepatik" - 3x denně po jídle. Oba čaje dodává firma ROSA CANINA, Ing.Pleskač, Veverská Bítýška (v bylinářství je budou znát).
Příprava - odvar či nálev (dle doporučení na sáčku) z 1 čajové lžičky ve 1/4 litru vody. Bylinky se berou vždy čerstvé. Bylinky užívej podle rozpisu po dobu 21 dní, potom následuje 1 týden pauza, potom stejný cyklus 21 dní, znovu 1 týden pauza od bylinek.
Bylo by dobré svůj stav zkonzultovat taky s bylinářkou Mirkou - tel. 556 843 188, volat v pracovní dny mezi 5 – 7 hodin ráno.
Měj se krásně! Zdraví Honza*)
Jméno: Standa  Datum: 1/06/2004 15:44:35
Souhlasím s Honzíkem,
Edulinko, ještě máš stále mnoho času, než dospěješ. Nemusíš být smutná.
Standa :o)))))
Jméno: Honza*)  Datum: 1/06/2004 14:55:49
Re: Edulinka
Jejda, kluci dokáží být fakt zlí, že? To by chtělo spíš nějaké tvrdší bylinky (třeba brambory) na ty kluky, ne? No, to si dělám legraci. Nevšímej si jich, oni tomu ještě nerozumí, v tomhle jsou trochu pozadu A neboj, nějakou dobu počkej, ony Ti prsa vyrostou a všichni se za Tebou potom budou otáčet! Všechno chce svůj čas.

Zdraví Honza*)
Jméno: edulinka  Datum: 1/06/2004 14:35:55
Je mi 13 let a moje poprsi je malé. Kluci se mi smějí a používají hrubé nadávky.
Jméno: Honza*)  Datum: 1/06/2004 12:51:50
Re: Edulinka - větší poprsí
Milá Edulinko, co se týká velikosti prsou, ačkoliv Ti budou prodejci různých "zázračných pilulek" tvrdit něco jiného, žádná bylinka na jejich zvětšení není. V tomhle ohledu má slovo dědičnost, s tím nic neuděláme
Často se otázka prsou netýká vlastně ani tak jejich velikosti, i když si to žena může tak vysvětlit, jako spíš radosti z vlastního těla, sebepřijetí.
Schválně: zkus se ráno postavit před zrcadlo, usměj se na sebe, připusť si a pěkně nahlas si řekni: "Jsem krásná zdravá holka, pomilováníhodná, Bůh mě má rád takovou, jaká jsem". Co Ty na to?
Honza
Jméno: monika  Datum: 28/05/2004 16:11:42
Honzo jeste mam prosbicku jaky bylinky jsou na odvodnovani pokud bych chtela zhubnout napriklad preslicka a pupalka pomaha pri rustu poprsi to jsem se dozvedela nedavno a je to promne docela zahada ale hodne masaznich kremu na zvedsovani poprsi jake koli znacky jsou slozeny z preslicky a violka dokonce pomaha pri silnem akne kazda zena si neustale kupuje drahe kremi a uplne zapomina na klasicke bylinky s pozdravem monika
Jméno: Eva  Datum: 27/05/2004 11:25:19
Prosim o radu, jaka rostlinka/(ky) by pomohla na me celozivotne provazejici zanety. Mam afty, veskere ranky na kuzi se moc spatne hoji (jsou zanicene), praskaji, zilky, atd. Imunita asi taky nic moc.
Kde bych mohla potrebnou smes, ci bylinku koupit?
Dekuji za doporuceni na muj e-mail.
Eva
Jméno: Standa  Datum: 27/05/2004 08:59:48
Edulinko, kolik je Ti let?
Standa
Jméno: edulinka  Datum: 26/05/2004 21:10:18
Chtěla bych se zeptat jestli existují nějaké bylinky na zvětšení poprsí
Jméno: Honza*)  Datum: 22/05/2004 15:26:05
Re: Monika
Milá Moniko, díky za dotaz!
     Pokud je ni známo (viz Herbář léčivých rostlin J.Janča, J.A.Zentrych), pupalka se dříve pěstovala pro jedlý kořen, který platil za výživnou zeleninu. V současnosti se pěstuje pro semeno. Spolu s kořenem byly využívány i listy při léčbě atopických projevů, senné rýmy. Sbíral bych tedy ty části, které později budu využívat (o sušení jsem bohužel žádnou poznámku nenašel).
      Užívanou částí přesličky je nať, která se sbírá od června do října (letní jalové lodyhy), která se suší umělým teplem do 42 stupňů, přirozeným sušením obyčejně přeslička odbře nevyschne a později často plesniví.
     Hodně zdraví a úspěchů přeje
     Honza - http://hoowoo.euweb.cz
Jméno: Honza*)  Datum: 22/05/2004 09:59:29
Re: Petra
     Díky za povzbuzení i za dotaz! Odpověď na Vaši otázku jsem Vám již poslal přímo na mail, včetně kontaktu.
     Pokud se týká všech systémových onemocnění, jsou to obtížné nemoci, které mají složitý vznik, běžná léčba není moc příjemná (ani dosud není zcela dokonalá), výhled do budoucna je různý.
     Léčba bylinkami (ale i změnou stravy, návyků, psychohygienickými opatřeními) je samozřejmě možná jako doplnění klasické medicínské terapie. Je třeba přitom individuální a komplexní přístup po delší dobu. A doporučuji tedy osobní konzultaci s kamarádkou bylinářkou Mirkou - kontaktní údaje jsou na http://buh-miluje-vsechny.zde.cz/.
     Honza - http://hoowoo.euweb.cz
Jméno: MONIKA  Datum: 20/05/2004 20:44:19
MAM DOTAZ KDO ROZUMI BYLINKAM PUPALKA A PRESLICKA SE SKLIZI CELA NEBO JENOM KVETENSTVI A SUSI SE NA VZDUCHU ZEVESENY TREBA NA OKNE DEKUJI ZA RADU MONIKA
Jméno: Petra  Datum: 13/05/2004 18:30:47
Ahoj, náhodou jsem narazila na Vaše stránky a moc se mi tu líbí. Dlouhodobě se léčím na systémové on. pojiva a chtěla jsem se zeptat, jestli existují nějaké bylinky proti autoimunním onemocněním. Děkuji za odpověď a hezký den přeje Petra.
Jméno: Honza*)  Datum: 23/04/2004 15:38:18
Vítejte v diskusním klubu na Honzově stránce! Cokoliv jste se chtěli o bylinkách a jejich využití v péči o zdraví zeptat (a třeba jste se báli), můžete to udělat tady!