Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Domácí lékař: Herbář - 1.část, 2.část, 3.část | Rejstřík bylin | Herbář - literatura a odkazy
Recepty | Články, zajímavosti | Léčba bylinami obecně | Recepty - literatura a odkazy | Rejstřík nemocí



Recepty domácí lékárničky



Rejstřík nemocí:


Články, zajímavosti:



Obecné poznámky


"Bůh nedal vzniknout žádné nemoci, pro kterou by v přírodě nestvořil odpovídající lék."
(Paracelsus, 1493 - 1541)

     Možnosti fytoterapie v dnešní době (6)

     Fytoterapie není zdaleka metodou všemocnou, jak se někdy nesprávně domnívají nemocní - ale není ani zastaralou, překonanou a bezcennou formou léčení. Při správném využití jde o velmi cennou a účinnou metodu na cestě za znovunabytím ztraceného zdraví; její hodnotu dále zvyšuje možnost jejího rozsáhlého využití ve zdravotní prevenci.
     Při dnešním stavu lékařské vědy a její praxi lze možnosti fytoterapie shrnout do několika pravidel:

  1. doplňková, příp. souběžná léčba nemocí
  2. hlavní léčba u chorob s mírnějším průběhem
  3. léčba volby (alternativní metoda) v těch případech, kdy využití efektivnější terapie brání přidružená choroba nebo nedostatek účinnějších léčiv
  4. podpůrná symptomatická léčba
  5. souběžná léčba u dlouhotrvajících chorob s vážnějším průběhem, aby cíleně bylo dosaženo snížení dávkování účinných farmak a tím sníženo riziko výskytu nežádoucích účinků, příp. potlačeny účinky vedlejší
  6. léčba volby tam, kde obvyklá terapie neúčinkuje a hledají se další léčebné možnosti
  7. zlepšení nebo udržení zdravotního stavu u neléčitelných nemocí
  8. v ojedinělých případech první pomoc některých náhlých příhod

     Chceme-li nějakou nemoc vyléčit, je třeba léčit její příčinu, důvod, proč vznikla. Neměli bychom se spokojit s tím, že se nám podaří odstranit jen její příznaky. Je tedy velmi důležité dát si dostatečnou práci s diagnózou a odhalit nemoc v jejích kořenech. Někdy ovšem příčinu nemoci léčit neumíme a jsme rádi, že odstraníme aspoň potíže, které pacienta obtěžují či průběh nemoci zhoršují.
     Učme se též chápat smysl nemoci. Nemoc není jenom zlo, které musí být odstraněno, ale je také zkušeností, prostřednictvím které můžeme lépe porozumět sobě i svému okolí.
     Prosím, nepodceňujte význam pokorné modlitby v procesu uzdravování. Kdo dokáže posoudit, zda jeho nemoc není jemu nastaveným zrcadlem, možností uzdravit nejenom své tělo, ale i duši?

Synu, svou nemoc nepodceňuj,
ale pros Hospodina, a on tě uzdraví.
Zanech přestoupení, vztáhni ruce k dobru
a očisti srdce od každého hříchu.
( Písmo svaté, Sír 38,9-10 )


     Léčba bylinami

     Bylinky se k léčbě užívají v celé řadě forem. Nejběžnější z nich je nálev ("čaj"): 1 zarovnanou čajovou (! (2)) lžičku (vždy nové, byliny nepoužíváme opakovaně) sušené drogy přelijeme 1/4 litrem vroucí vody, necháme 1/4 hodiny louhovat. Jinou používanou formou je odvar: 1 kávovou lžičku drogy vaříme 2 minuty, poté ji ještě necháme 10 minut louhovat. Pijeme 1 - 2x denně, pokud možno do 15.00 hodin, po dobu 3 týdnů, potom následuje týdenní pauza. Takto budeme užívat všechny byliny zde uvedené, pokud není uvedeno jinak (další léčivé formy bylin jsou dobře popsány na stránce Standy Korbela).
     Pro přípravu bylin nebudeme používat kovové ani umělohmotné nádobí (pozor i na třeba drobně odloupaný smalt ve smaltovém nádobí!) - tedy ani hrnce nebo sítka z těchto materiálů. Pokud nemáme keramické sítko, je možné vroucí vodou zalít bylinky v hrnku bez sítka, po vyluhování pak přes umělohmotové sítko zcedit - kontakt bylin se sítkem je takto omezen na minimální dobu.
     Upozornění o intervalech 3 týdny užívat bylinný čaj - 1 týden pauza by se mělo týkat také všech ostatních podobně farmakologicky účinných látek - i pití např. černého (nebo zeleného) čaje, který se obyčejně užívá jako běžný denní nápoj.

     Výběr bylin

     Pro použití si vybíráme 1 nebo několik bylin, které svými účinky pokrývají co nejpřesněji naše potíže. Potom je užíváme potřebnou dobu. Pokud se rozhodneme pro směs bylin, doporučuje se, aby počet druhů ve směsi nepřekročil 4 - 5. Směs by měla být (i farmakologicky) vyvážená - účinek 1 byliny (nebo i léčebného postupu) by neměl rušit účinek ostatních.
     Základní schéma doporučované pro vytváření bylinných směsí hovoří o hlavní složce, bylině - remedium cardinale, která je nositelem hlavního účinku, dále jsou tu pomocná léčiva - remedium adiuvans, která účinek hlavního léku podporují a zesilují, a nakonec remedium corrigens - léčivo, které upravuje formu čaje, chuť, vzhled...
     Není nutné ani vhodné zkoušet na sobě všechny dostupné postupy a byliny a pokud se rychle nedostaví účinek, měnit je hned za další. Tím si nepomůžeme, jenom ztratíme čas. Také nevhodné zvyšování počtu druhů bylin ve směsích nezvyšuje zároveň úměrně i účinek, ale spíše riziko vzájemné nesnášenlivosti přítomných látek a jejich interakcí.

     Při výběru vhodných bylin se můžeme řídit některými pomocnými pravidly:

(2)       Během těhotenství až do 5. měsíce není vhodné užívat žádné byliny, také zelený čaj by se neměl pít po celou dobu těhotenství vůbec, hrozí nebezpečí potratu. Neměly by se užívat žádné přípravky obsahující alkohol (ani malé množství). Po 5. měsíci při potížích lze užívat pouze ostružinu, jahodu, malinu a řepík, při nachlazení možno přidat jitrocel či prvosenku. Tyto bylinky však pouze v intervalu 3 týdny - 1 týden pauza - 3 týdny, více už ne. Je možné užít vnějších prostředků, klid na lůžku, zábaly, obklady ap., ev. při těžších stavech navštívit lékaře.
          Ranní nevolnost v těhotenství: ráno hned po probuzení, ještě než vstanete z lůžka, než se začnete více pohybovat (pomalu se posadit např. do polosedu) užijte 1 čajovou lžičku medu rozpuštěnou v 1 dcl vody (nachystáte si je k lůžku už předtím večer, abyste je měla po ruce). Podobný účinek můžete očekávat od přípravku Ferroforte B fy Finclub, užijete 1 dávku 15 ml hned ráno po probuzení stejným způsobem.
          K usnadnění porodu, otevření porodních cest, lze v posledním měsíci těhotenství (doba je individuální, u někoho stačí jen několik dní) před termínem pít čaj z dobromysli s mlékem a medem: 1 čajová lžička dobromysli se vaří 10 minut ve 1/4 litru vody, pak do zcezeného čaje přidáte 2 polévkové lžíce Tatra mléka a osladíte medem. Maminky si recept chválí! (Je podle paní Patočkové, která tam ještě přidávala meduňku s mateřídouškou.)

          Průběh metabolismu organismu v závislosti na měsíčních cyklech: 1 týden po úplňku a novu dochází k "očišťování organismu", s nadsázkou lze nazvat tuto fázi "katabolickou", a v týdnech po těchto intervalech k "výstavbě organismu" - fáze "anabolická". Byliny, které slouží k očištění organismu, budou v "katabolické" fázi účinnější, v anabolické fázi zase vzroste užitek "anabolických látek", bylin s roborujícím efektem, vitamínů aj. V "katabolické fázi" se doporučuje (alespoň) zvýšit přísun tekutin do organismu, v den úplňku a novu pít pouze čistou vodu. (2)

(7)       Doporučení Dr. P. J. D´Adama. Dr. D´Adamo považuje bylinné čaje za prostředek, kterým lze bojovat s přirozenou slabostí organismu. Podle účinku u jednotlivých krevních skupin rozděluje byliny na "velmi prospěšné", "neutrální" a "zakázané" (škodlivé - užívání těchto bylin je třeba volit s větší opatrností, pokud možno se mu vyhnout nebo v případě potřeby omezit množství a dobu). V následující tabulce uvádím "velmi prospěšné" a "zakázané" byliny:


Velmi prospěšné bylinné čajeZakázané bylinné čaje
Krevní skupina 0 americký jilm, chmel, kajenský pepř, lípa, máta peprná, moruše, pampeliška, petržel, pískavice řecké seno, ptačinec, sarsaparilla, šípky, zázvor aloe, hořec, jahodník - list, jetel luční, kokoška pastuší tobolka, podběl, lopuch, reveň, senna, šťovík, třapatka, třezalka, vlákna kvetoucí kukuřice, vodilka, vojtěška
Krevní skupina A aloe, americký jilm, heřmánek, hloh, kozlík lékařský, lopuch, ostropestřec mariánský, pískavice řecké seno, šípky, třapatka, třezalka, vojtěška, zázvor, zelený čaj, ženšen jetel luční, kajenský pepř, reveň, šťovík, vlákna kvetoucí kukuřice
Krevní skupina B lékořice, maliník - list, máta peprná, petržel, šalvěj, šípky, zázvor, ženšen aloe, divizna, hořec, chmel, jetel luční, kokoška pastuší tobolka, lípa, pískavice řecké seno, podběl, reveň, senna, šišák (Scutellaria), vlákna kvetoucí kukuřice
Krevní skupina AB heřmánek, hloh, jahodník - list, lékořice - kořen, lopuch, šípky, třapatka, vojtěška, zelený čaj, zázvor, ženšen aloe, divizna, hořec, chmel, jetel luční, kokoška pastuší tobolka, lípa, pískavice řecké seno, podběl, reveň, senna, šišák (Scutellaria), vlákna kvetoucí kukuřice


     Půst

      V léčbě prakticky všech nemocí se dá s výhodou využít dočasné omezení příjmu potravy. Doporučujeme využití půstu, preventivně u zdravých lidí, jako součást léčby nemocných. Jeho účinky jsou široké, vedle dobrého vlivu na tělesné zdraví je přínosný i pro duši a ducha.
(2)  Při půstu lépe vnímáme Boží lásku k nám, dokážeme se otevřít Ježíši, snáze pochopíme své místo a cestu v životě. Lépe odevzdáme Bohu své bolesti a strádání, snadněji odevzdáme sami sebe. Naplníme lépe život láskou a pokorou.
     Duševně: odchází duch temna, takže se člověk "rozzáří jako svíčka". Půst očišťuje duchovní oblast, uklidní a posílí se vztah k Bohu. Účinek na tělo - očišťuje žlučník, střeva, žaludek, lymfu, umožňuje lepší odchod toxinů z těla (potem, močí, stolicí), zlepšuje okysličování organismu. Snižuje tlak krve.
      Stará tradice doporučuje dodržovat půst 2 dny v týdnu, ve středu a v pátek. V den půstu pijeme pouze čistou vodu (dostatek; vyhneme se přitom vodám ochuceným, syceným kysličníkem uhličitým nebo s vysokým obsahem minerálních látek), v případě potřeby můžeme pojíst chléb. Po ukončení půstu by první jídlo mělo být jen lehké, nepříliš kořeněné, netučné.
     Intenzívnější účinek půstu na duši lze dosáhnout, pokud spojíme půst s modlitbou. Návrh k vhodným modlitbám při půstu si můžete stáhnout odsud.
     Začít s půstem chce jistě dávku odvahy. Stojí to ale za to! Nespěchejte, pokud nejste na půst zvyklí, na začátku je lépe vynechat např. jenom 1 denní jídlo, teprve postupně přidávat další, až když dokážete vydržet v klidu, radosti a pohodě celý den, zkuste nejíst i druhý den. Časem se na dny půstu budete těšit, protože sami poznáte, jak vám dělají dobře.
     Pokud trpíte nějakou závažnější nemocí (cukrovka, epilepsie, psychické poruchy, závažná zhoubná onemocnění ap.), věnujte prosím velkou pozornost rozhodnutí, zda vůbec s půstem začít, u některých nemocí není vhodné jej provádět. Při nejasnostech se raději poraďte se svým lékařem, ev. jej můžete požádat o pomoc.
     Během půstu se mohou objevit některé náročnější situace: v souvislosti s nižším tlakem krve se vám může točit hlava nebo bude bolet. Takové potíže souvisí s očišťováním organismu a většinou není důvod z nich mít obavy. Zvládnete je podle vlastního uvážení, někdy stačí si na chvíli odpočinout nebo lehnout, pokud máte možnost, jindy třeba půst přerušíte a pokusíte se o něj příště. Není vhodné používat na nepříjemné stavy léky, kávu či jiný "povzbuzovač". Jestliže vydržíte, postupně bude pro vás půst snadnější, budete se při něm cítit svěží a budete se na něj těšit.

     Duchovní a duševní pozadí nemocí (psychosomatické vztahy)

U velkého množství nemocí najdeme v pozadí jejich vzniku též postižení "duše", psychiky, jde např. o zaběhnuté životní názory, přístup k řešení situací, životní styl, nedokonale zpracovaná duševní traumata, atd., ať už na vědomé nebo mimovědomé úrovni, které mohou být pro pacienta z nějakého důvodu výhodné, ale ve svých důsledcích vedou ke snadnějšímu rozvoji nemoci. U některých nemocí jsou tyto vlivy vyznačené více, jinde méně. Je vhodné (a pro trvalý a dlouhodobý úspěch léčby dokonce nezbytné), aby i tyto postižení byly odhaleny a také odstraněny a nahrazeny postupy výhodnými. Podle bylinářky Mirky(2) je třeba "každou nemoc léčit od duše". K nejúčinnějším způsobům léčby duše přitom patří modlitba, v důvěře k Bohu, spolu s naprostou otevřeností a odevzdaností Jeho vůli a Jeho veliké lásce i uzdravující síle a ochotou tuto Jeho vůli a lásku přijmout i předat dále: "Každá léčba pacienta by měla začít prosbou, modlitbou." (8) (Stáhněte si jednu z modliteb za uzdravení - "Růženec spojených srdcí", spolu s poznámkami k přednášce o modlitbě za uzdravení.)
          Léčbou duševního pozadí nemocí se Domácí lékař zabývá jen okrajově; pro správný, účinný a cílený přístup je nutná konzultace odborníka. U některých nemocí je vhodný návod pro mentální postup podle Luisy Hay (4). Snad pro někoho banální nebo směšná a samozřejmá, přesto ale důležitá podmínka uzdravení je vůle: "Chci se uzdravit". Zajímavá je souvislost zdravotního stavu se schopností odolávat stresu, které je možné se také učit.

     Jarní bylinné kúry (1)

          Odedávna to byly nejznámější "krev čistící" prostředky, dietetická opatření, prováděná profylakticky. Předpokládalo se, že přes zimu se v organismu rozmnožily a vytvořily nežádoucí produkty látkové výměny a že je prospěšné postarat se na jaře o jejich odstranění nebo přeladění látkové výměny. Tento proces se dál za omezení přísunu potravy, podle přísných dietetických pravidel a za současného zaplavení těla přírodními vitamíny, minerály, stopovými prvky. K tomu obvykle sloužily bylinné šťávy, ovoce nebo syrová bylinná strava. Léčba se zpravidla ještě doplňovala přídavkem drog, které působily projímavě, zvyšovaly diurézu a pocení a celkově podporovaly zvýšené vylučování.
          Některé rostliny poskytují pro bylinnou kúru listy a nať, jiné též bulvu, kořen a cibuli. Jsou to hlavně: potočnice lékařská, lžičník lékařský (s obsahem třísloviny, hořčiny a minerálií), čekanka obecná (hlavní účinnou látkou je hořčina intybin), smetanka lékařská (obsahuje hořčinu taraxacin, tříslovinu a cukry, hlavně levulózu), locika salát (u nás běžně používaná jako hlávkový salát), miřík celer (s obsahem silice a flavonového glykosidu apiinu), česnek kuchyňský (obsahuje silici a tzv. biostimulátory, jež mají přímý vliv na látkovou výměnu) a konečně cibule (účinkuje zde hlavně silice, quercetin, flavony).
          Do tradičních jarních polévek se dávají mladé listy kopřivy, popence, chudobky, řebříčku, jahodníku, petrželky aj. (...)
          Dnes představují jarní bylinné kúry dietetické formy nejrůznějších salátů ze zeleniny, kuchyňského koření a ovoce. Jsou to cenná amara, stomachika, diuretika a cholagoga. Obvykle se provádějí bez zvláštních indikací. Těší se veliké oblibě zvláště ve Francii a jejich význam se i u nás přenáší tradicí. Současně se omezuje kalorická hodnota stravy, aby organismus mohl být zaplaven vitamíny, nezbytnými minerály a důležitými čerstvými látkami z rostlinné říše.
          Správné provádění jarních bylinných kúr odpovídá i dnešním zdravotnickým názorům (omezení stravy, zásobení organismu vitamíny minerály atd.). Připomínáme tyto dobré zvyky, protože mohou být prospěšné i v dnešní době, silně ovlivňované různými vymoženostmi civilizace, které nejsou mnohdy se zdravotnickými předpoklady ve shodě.

          Recepty pro jarní kúry:
(2)  Čaj na ledviny, k pití vhodný celoročně, obzvláště pro jarní pitné kúry: jahoda + malina + ostružina + řepík, vše stejným dílem. Příprava čaje - viz obecné poznámky.
(11) Po 25 g listu ostružiníku, maliníku, černého rybízu, břízy. Ráno a večer vypít teplý odvar z kávové lžičky čaje.

     Domácí osvěžující čaje

(1)         Připravují se z domácích rostlin a do určité míry nahrazují čínský čaj. Jsou dobrým občerstvujícím nápojem.
            V naší flóře je řada rostlinných druhů vhodných k nahrazení čínského čaje. Do čajových směsí se používají i některé léčivé rostliny. Užíváme-li je ve správném množství a ve vhodné době, vyhneme-li se návyku na některé léčivé druhy, není námitek proti jejich použití. Jinak vzniká nebezpečí, že si organismus na léčivý druh zvykne a v době nemoci na léčivo tak dobře nereaguje.
            Domácí čaje se liší od čaje čínského tím, že neobsahují kofein, který má povzbuzující účinek. Příjemnou chutí a vůní se však některé z domácích čajů čínskému čaji nejen vyrovnají, ale mnohdy jej i předčí.
            K přípravě domácích čajů se užívá kromě květů především listů. Chceme-li dosáhnout příjemné chuti a vůně, podrobujeme listy - stejně jako u čínského čaje - fermentaci. Je to velmi výhodný způsob zpracování a lze ho používat při úpravě listů obsahujících třísloviny. (Nemůžeme ovšem fermentovat rostliny se silným léčebným účinkem.) Čaje z neupravených listů nejsou tak aromatické a mají svíravou chuť. K fermentaci sbíráme jen listy mladé, šťavnaté (bez řapíků) nebo mladé špičky větví a lodyh od doby rašení až do počátku květu rostliny. K fermentaci potřebujeme větší množství materiálu. Po sběru necháme nejdřív zelený materiál půl dne až den na stinném místě poněkud zvadnout, pak listy rozložíme na tenkou vrstvu a válečkem pomačkáme. Takto upravenou surovinu rozložíme na plátno (nikoli na igelit, který odnímá vůni), stočíme je jako ovocný závin, smotky uložíme na teplém místě a zatížíme. Fermentace je proces vyvolaný působením různých fermentů, které pozměňují určité vlastnosti látek. Materiál se samovolně zapaří. Asi po 2 dnech smotky rozbalíme, drogu ve stínu dosušíme a rozkrájíme. Fermentace ovlivní nejen vůni, ale i vzhled a barvu. Fermentované listy jsou tmavší, hnědší až černé a vůní připomínají čínský čaj. Domácí čaje obvykle připravujeme z druhů indiferentních, s určitým obsahem tříslovin. Jsou to hlavně ostružiník, maliník, jahodník, kontryhel a vrbka. Po fermentaci si zachovají osvěživě nakyslou chuť a značný obsah vitamínu C.
            Čaje můžeme připravovat také z druhů aromatických, např. heřmánku, máty peprné, meduňky,lipového květu, mateřídoušky, tymiánu nebo i šípků. Šípky sice nemají tak silné aroma, ale čaj má nakyslou chuť a při opatrné a správné úpravě také značný obsah vitamínu C.
            Chuť osvěžujících čajů můžeme ještě dál korigovat přidáním jablečných slupek (např. z malináčů) nebo sušených slupek pomerančových a citrónových (před použitím dobře umýt!) zbavených vnitřní hořké bílé dužiny.
            Při úpravě nápoje používáme samozřejmě většího množství listů než u léčivých čajů, na litr vody dáváme obvykle 3 - 4 polévkové lžíce. Listy nikdy nevaříme, pouze je spaříme vroucí vodou. Užíváme nádoby nekovové. Čaj musí být čirý a zlatohnědě zbarvený. Nejlépe chutná, je-li přiměřeně teplý a sladký.
            K přípravě čaje použijeme buď jeden druh (např. lipový květ), nebo kombinujeme několik rostlinných druhů, nejčastěji drogy tříslovinné s aromatickými. Volba obyčejně závisí na osobité chuti. K dlouhodobému užívání se osvědčily např. směsi:

  1. 2 díly listů jahodníku, po 1 dílu maliníku a ostružiníku, vše fermentované.
  2. 3 díly lipového květu, 1 díl heřmánku, 1 díl listů jahodníku a 1 díl jablkových slupek.
  3. Po jednom dílu heřmánku a lipového květu.
  4. Po 2 dílech listu maliníku, ostružiníku a jahodníku, květu trnky, lipového květu 1 díl, kořene žindavy 1 díl.
  5. Listu ostružiníku a jahodníku po 2 dílech, natě dobromysli a květu podbělu po 2 dílech, květu černého bezu 1 díl.
  6. Listu ostružiníku, maliníku a ořešáku vlašského po 2 dílech, šípku, květu řebříčku a natě konopice po 1,5 dílu, kořene ibišku a višňových květů po 1 dílu.

          Čaje občas vystřídáme (zejména nejde-li o indiferentní druhy rostlin), např. čaje z bylinných částí s čajem ze šípků.

(12) Bylinkový čaj "pro dobrou pohodu a chuť" připravujeme tak, že vezmeme 1 až 2 díly základní směsi a 2 až 3 díly "ochucovadla". Základní směs sestavíme ze 2 hmotnostních dílů listu ostružiníku a po 1 dílu listu lesního maliníku, lesního jahodníku a sušených jablečných slupek. Čaj z této směsi by však byl mdlý, a proto přidáváme další ochucující složky podle libosti, chuti a dosupnosti: bazalku, mateřídoušku, mátu, hřebíček, badyán ši skořici. Ochucující složky častěji měníme, ale základní směs zůstává stejná. Mimo jiné tím zajistíme, aby si při systematickém pití bylinkových čajů tělo nezvykalo na některé účinné bylinné látky, což by mohlo vést ke snížení jejich působení v případě skutečné potřeby. pro výrobu základní směsi doporučujeme všechny její složky mimo jablečných slupek fermentovat, což značně vylepší chuťovou stránku čaje, a to není při pravidelném užívání zanedbatelné.


Viz též prameny v kapitole Herbáře.


     Speciální část

     Zde jsou uvedeny recepty při jednotlivých potížích a nemocech. Soubor receptů se bude neustále rozšiřovat. Pokud hledáte pomoc pro nějaký konkrétní problém, pro vyhledávání v Domácím lékaři kromě odkazů na kapitoly doporučuji použít vyhledávání podle konkrétních názvů pomocí vašeho prohlížeče (funkce nahoře v jeho okně, roletka Edit/Upravit - Find/Hledat) zde, v kapitole Receptů i v Herbáři. V Herbáři je uvedeno mnoho receptů, které obsahují pouze popisovanou bylinu a mohou být použity pro více postižení, vždy v odstavci u této byliny. Snažím se vkládat na tyto recepty odkazy (dostanete se k nim kliknutím na název byliny), je ale možné, že to není provedeno důsledně všude.

Afty v ústech

(2)  Čaj z řebříčku + cucat bezinky (1 kávovou lžičku).

     Od nepříjemné bolesti v ústech při aftech rychle pomůže potírání genciánovou violetí (Rp. Metylrosalini chlorati), kterou dostanete v lékárně. Po jejím použití pak budete mít fialovou celou pusu, ale je to účinná pomoc:)

Zpět na rejstřík nemocí

Bolesti hlavy

     Bolesti hlavy mohou být nejrůznějšího původu. Najdeme zdroj v bolestech krční páteře a svalů krku, cévní, nervový, hormonální původ. Déletrvající bolest hlavy by měl vyšetřit lékař.

(6)  Bolesti hlavy nervového původu:
1.   Majoránky 40 g, levandule a máty po 30 g, meduňky a heřmánku po 20 g. 3 polévkové lžíce směsi spařit 3/4 litrem vroucí vody, ustát 30 minut, potom zcedit a přidat 1 polévkovou lžíci medu. Pít 5 x denně po 150 ml.
2.   Smíchat po 1 polévkové lžíci listu routy, nati řebříčku, květů měsíčku a nati pelyňku, přidat 2 polévkové lžíce kořene kozlíku. Celé množství spařit 1,25 litru vřelé vody, nechat vyluhovat pod pokličkou 2 hodiny, procedit a osladit medem. Pít 2 x denně asi po 200 ml, nálev uschovávat v chladničce a po 3 dnech připravit nový. Recept se osvědčil též při silnějších bolestech cévního původu.

Článek o bolestech hlavy na Lékárna.cz - Zpět na rejstřík nemocí

Cukrovka - diabetes mellitus

     Onemocnění, při kterém nedochází ke spotřebování glukózy ve tkáních v důsledku nedostatečného účinku inzulínu. Jde o závažné onemocnění. V zásadě rozeznáváme 2 typy cukrovky: na inzulínu závislý (1. typ) a na inzulínu nezávislý (2. typ). Při léčbě je zásadní dodržování diabetické diety, léčba bylinymi je pomocná a nemůže nahradit terapii předepsanou lékařem.

(2)  Duševní a duchovní souvislosti cukrovky - popis (viz též odstavec o psychosomatických vztazích): "Honíte se, stresujete se, toužíte po tom, 'co by bylo, kdyby …' (toto je základní výraz, který je třeba vyřadit ze svého slovníku.) Vracení se k minulému. Smutek v duši. Nikdo mě nemá rád. Viním druhé za vlastní chyby. Trvám na svém a basta. Potřeba ovládat druhé – ztvrdne slinivka."
     Pomoc: "Každý okamžik je plný radosti, přijímám že život je sladký, jako med. Měj se rád a dej druhým šanci, klid a radost – i vy jste milováni."

     Recepty:
1.   Borůvkový list, list šalvěje, chmel (šišky) - po 1 lžíci od všeho + bílá fazole lusk 2 lžíce: 3x denně pít, a to 2 lžičky směsi na 0.5 litru vody, vařit 10 minut, pít chladný po jídle. Jednodušší příprava – směs pomlít na prášek, užít kávovou lžičku po jídle (tato směs se dá použít i jako koupel – 1 kávová lžička na koupel).
2.   Borůvka nať, fazole lusk, ostropestřec, jestřáb (bylina), kopřiva, jitrocel (stejným dílem) - směs mít v ledničce. 1 kávová lžička na 0.25 litru vody, 15 minut louhovat. (2)

Zpět na rejstřík nemocí

Děložní myomy

(2)    Bylinný recept: stejným dílem truskavec, kokoška, řebříček, kontryhel. 1 kávová lžička na hrníček 0.25 litru. Vařit 2 minuty, louhovat 7 minut, pít studené 2x denně v 8 a 11 hodin (zimního času). Též posiluje imunitu genitálií. Tento recept je vhodný i při ženských potížích v přechodu.

Zpět na rejstřík nemocí

Chřipka - influenza

     Onemocnění, které každý zná z vlastní zkušenosti. To, co běžně označujeme jako chřipka, bývají většinou horečnaté infekce vyvolané viry při únavě obranného systému organismu. Farmaceutické firmy se předhánějí v dokonalosti reklam na své přípravky proti chřipce, slibují od nich zázračnou a rychlou pomoc, ale pravda je, že žádný z nich nedokáže chřipku léčit a nám nezbývá než zůstat týden doma v peřinách s horečkou, čajem s citrónem a Paralenem.
     Lze však nabídnout postupy, které chřipku skutečně léčí (!), jak jsme už viděli v mnohých případech. (Využito i (5).)

  1. Preventivně:
    (5)    K základním preventivním postupům i ostatních akutních infekčních onemocnění dýchacích cest patří otužování. Kneipp doporučuje denně celkové omývání, střídavý kolenní a pažní střik nebo studenou koupel paže a brouzdání ve vodě. Příležitostně se doporučuje chůze naboso, chůze v rose a chůze ve sněhu.
    (6)    Vlastní obranyschopnost organismu stimuluje především květ a kořen rudbeckie nachové (Echinacea purpurea). Lze aplikovat podomácku připravenou tinkturu, a to 1 - 2 čajové lžičky v prevenci a 3 - 4 čajové lžičky denně. Jako další imunostimulancia lze uvést např. pyl v dávce 15 - 20 g denně, nálev z nati sadce konopáče, odvar z kořene anděliky, obojí v dávce asi 3 sklenice denně. Jako preventivum v době chřipkových epidemií lze podávat rostliny (a přípravky z nich), které mají vyšší obsah vitamínu C, tedy např. šípkový čaj, marmeládu z černého rybízu, jeřabiny, plody rakytníku řešetlákového, pokud jsou dostupné, atp. Prospívá i krátkodobé, několikadenní užívání jalovčinek, 10 - 15 ks denně. Svého času byl dosti známým čajem "Thé JASPIS", určený k "vyčištění organismu, proti jarní únavě a k podpoře vlastních obranných sil organismu": po 50 g nati třezalky a listu lesního jahodníku, 30 g listu ostružinového, 10 g listu borůvkového, jalovčinek a kozlíku po 5 g; pít 3 sklenice odvaru denně, na lačno, vařit 3 minuty. Staří bylináři chválí jako nejlepší preventivum chřipkových chorob cibuli. Nadrobno nasekat 2 větší nebo 3 menší cibule a vyluhovat 10 dní v 1/2 litru režné kořalky; v čas potřeby pít 1 - 2 x denně po 0,02 litru.
         Proti chřipce se můžeme za nepříliš velký poplatek nechat očkovat u lékaře. Preventivní očkování chrání proti chřipce, ta se však neustále mění. Očkování by se mělo provést včas a mělo by být samozřejmé u lidí s některými dalšími chorobami (tam, kde nejsou kontraindikace), u kterých by chřipka mohla znamenat vážné ohrožení jejich zdravotního stavu.

  2. Počínající stadium:
         Sušený řepík - 3 dny po sobě, vždy po 2 hodinách rozkoušeme 1 polévkovou lžíci v ústech. Nejprve celý den, dále polovinu dne a pak 1/4 dne. Opět, čím dříve s tím začneme, tím lépe.

  3. Stadium rozvinuté chřipky
         Teď už asi opravdu budete s chřipkou stonat. Asi pro vás budou užitečné všechny běžné prostředky (Paralen, vitamin C ...). Z bylinek častěji sáhnete po černém bezu, divizně, kopřivě, lípě, podbělu, slézu, tužebníku...
    (2)  Recept podle léčitele pana Paseky: 1 střední cibuli, 1 lžíci medu a šťávu z 1 citrónu naložíme na 12 hodin, vše sníst ráno před snídaní. Obden anebo 3 dny - pauza 1 den - 3 dny.
    (12) Při chřipce se osvědčilo inhalování fytoncidů. Připravíme šťávu z 1 velké nebo 2 - 3 menších cibulí, vylijeme ji na talířek a vůni vdechujeme nosem asi 3 minuty. To provádíme několikrát denně. Oči přitom musí být zavřeny.
    (X)    Článek z tisku o léčení chřipky kuřecím vývarem na stránce MUDr. M. Ilgnera.
         Viz též odstavec "Nachlazení, rýma ...".
Zpět na rejstřík nemocí

Kocovina

     Asi každý ví o použití Acylpyrinu (tip: vypijte šumivý Acylpyrin ve chvíli, když máte pocit, že Vám alkohol "stoupá do hlavy" - toto opatření Vám prý pomůže oddálit opilost), kávy anebo láku od okurek v těžké chvíli po úspěšné společenské události, ev. má s nimi i zkušenosti Využít můžete i zeměžluč nebo pelyněk. V časopise "Postgraduální medicína" vyšel následující článek:

(X)  Při kocovině pomůže med. Snad co je lidstvo lidstvem, pily se alkoholické nápoje. A přibližně po stejnou dobu se nemírní konzumenti snaží přijít na to, jak nejlépe zabránit bolení hlavy a dalším nepříjemnostem poté, co účinky nápoje opadnou. Nebudeme zde připomínat babské recepty, ale několik pravidel si přece jen zopakujeme: Pijte mírně. Ovládejte se – nepijte příliš rychle a nevynechávejte jídlo. A nepijte červené víno, to totiž způsobuje bolest hlavy nejčastěji. K těmto poměrně jednoduchým receptům nyní přidávají autoři z kliniky v Chicagu ještě jednu radu: dejte si před pitím nebo po něm toust nebo sušenku, namazané medem. Med obsahuje vysoké množství fruktózy, která při metabolizování „soupeří“ s alkoholem. To zabraňuje prudkým výkyvům v hladině alkoholu. Přitom právě tyto výkyvy mají na svědomí, že ráno míváme pocit, jako by nás někdo praštil přes hlavu motykou. Ke spalování alkoholu autoři též doporučují pít rajčatovou šťávu, která rovněž obsahuje fruktózu. Jako další tip radí kombinovat alkohol s ovocnou šťávou nebo pít „horký grog“: vyprošťovací nápoj se ovšem připravuje bez alkoholu, jenom z medu, citrónu a čaje. Na tato doporučení je přitom spolehnutí – vypracoval je tým studovaných odborníků, a ti o tom přece musejí něco vědět!

     Při přípravě na společenskou událost, při které očekáváme příjem nemírného množství alkoholu, se preventivně doporučuje užívat ostropestřec mariánský, ať už přímo samotnou bylinku (odvar z 1 lžičky mletého ostropestřece vypít večer, ráno a v poledne před akcí, těsně před ní, lze pak i v průběhu a po akci) nebo ve formě tablet (přípravky Flavobion, Lagosa, Legalon nebo Silymarin AL, 1 tbl ve stejném časovém rozpětí; k dostání v lékárně).

     Pokud znáte nějaký další osvědčený recept, budu rád, pokud mi o něm dáte vědět, abych jej zde mohl zveřejnit:)


Zpět na rejstřík nemocí

Kuří oka, bradavice

(2)  Někdy se stačí na kuří oko nebo bradavici prostě pořádně naštvat a poslat je pryč!
     "Babský recept": na 12-24 hodin se naloží cibule do octa a potom se na noc přiloží (na kolečka, zavázat) na kuří oko. To by mělo změknout a jít dobře vyloupnout.

(12) Na kuří oko lze na 3 dny (po tu dobu se obklad nesnímá) přiložit čerstvou cibulku lilie povařenou ve víně a rozetřenou. Lze jej také ráno a večer potírat čerstvou šťávou z portuláku (šrucha zelná) či netřesku - po několika dnech kůže změkne a dá se poměrně snadno odstranit.

(X)  Mám docela dobrou (vlastní) zkušenost s dubovými kapkami (RK) a měsíčkovým olejem (MO) Dědka kořenáře. Několik let mám na patě 2 místa (asi 1 cm v průměru) s tvrdší hrubou tmavší kůží, bolí při došlápnutí. Vypadají jako kuří oka, ale náplasti na kuří oka, obrušování nepomáhají, po vyřezání na chirurgii narostla znovu, jde spíš o bradavice. Začal jsem je potírat dubovými kapkami a hned po zaschnutí měsíčkovým olejem, tamponek s olejem jsem na místo přilepil náplastí a nechal tak 12-24 hodin. Místo přestane bolet i růst, asi po měsíci takovéhoto denního ošetřování tuhá kůže rozpraská a vydrolí se. Pokud by šlo o kuří oka, nejspíše by byl efekt trvalý, bohužel, bradavice přetrvává, potřebuje asi silnější zásah.
     Definitivně mi s bradavicí nakonec pomohl kožní lékař. 1/2 roku jsem ji denně leptal předepsaným Duofilmem (nejsilnější preparát na trhu, 8/2005) a pravidelně obrušoval jemným smirkovým papírem (ne pemzou, kvůli rozšíření infekce), až nakonec zmizela. Bezva:-) Chce to trpělivost!
     J. G. Mayer, B. Uehleke a p. K. Saun v knize "Bylinky z klášterní lékárny" (Knižní klub, Praha 2004) jako účelnou doporučují několikastupňovou terapii za použití česneku nebo cibule, tymiánové silice, vlaštovičníku či silice zeravu západního (viz tam).

Zpět na rejstřík nemocí

Křečové žíly - varixy

(X)  Paní Anna (www.abcsvatych.com) píše svou zkušenost (díky za příspěvek!):
     Na křečové žíly pomáhá silný odvar - velká hrst na 1 - 1,5 l vody z pohankové nati (když jsem to zkoušela poprvé, tak mi úplně začalo v těch žilách škubat) - stačí si to dělat asi 14 dní skoro denně. Pomáhá to hlavně proti bolesti z těch křečových žil, nedělají se další a malinko se zmenší ty, co už jsou. Tu pohankovou nať používám jenom k pití, dělám ten čaj hustý skoro jako polívka. Ale bohužel ty žíly to úplně nevyléčí, i když je pravda, že se mi hodně zlepšily, zvlášť ty tmavší. Někdy si to dělám v kombinaci s měsíčkem, je to trochu míň nedobrý (je zajímavý, že samotný měsíček je úplně hnusný a ta pohanka taky, ale dohromady se to docela snese). A nesladím to. Nemělo by se to asi dělat každý den, nevím, já mám k tomu vždycky ten další den úplný odpor.

Zpět na rejstřík nemocí

Lupénka - psoriáza

     Bylinky: pupalka.
     Výborné zkušenosti máme s použitím léku KING-KONG firmy Energy.
     Další radou je užívat nálev z plicníku (Z. Jaroš, Léčivé látky z rostlin, DONA 1992). Kožní potíže ustupují při používání léčebné kosmetiky z Mrtvého moře.

(2)    Při lupénce je vhodné užívat přípravek PIIMAX PRO V distribuční sítě Finclub. Vedle lupénky také na akné a plísňová onemocnění kůže lze využít netradiční "rybí doktory" - ryby Garra rufa (další odkazy např. na Seznamu).

(6)  Bylinář Franěc vypozoroval, že při kombinovaném vnitřním a vnějším podávání pískavice řeckého sena se zlepšuje stav psoriatiků a zmenšují jejich subjektivní potíže.

Článek o lupénce na Lékárna.cz, na Doktorka.cz - Zpět na rejstřík nemocí

Menstruace

     Bylinky: černý bez, heřmánek, hluchavka, kontryhel, přeslička, pupalka, řebříček.

(2)  Ženský čaj, Kneippova gynekologická směs při nepravidelné menstruaci.

(X)  Bolestivou menstruací se zabývá dotaz v Diskuzním klubu, najdete tam několik doporučení. Mojí manželce při bolesti při menstruaci dobře pomáhá nálev z kontryhelu, který pije při potížích potíží 1-2x denně.

(X)  Paní Anna (www.abcsvatych.com) píše svou zkušenost (díky za příspěvek!):
     Na silnou menstruaci kromě syrové stravy pomáhají grapefruity, které se jí na lačný žaludek i s bílou dužinou (okrájí se tence žlutá tvrdá slupka asi 1-2 mm a celý grep se zubatým nožem nakrájí na kostičky). Je to docela dobrý a účinný - i když ne tak, jako ta syrová strava.

Zpět na rejstřík nemocí

Nadýmání, plynatost

     O stavbě a funkci a také onemocněních tenkého a tlustého střeva se můžete informovat zde.

     Byliny: benedikt, černý bez, česnek, heřmánek, hořec, kozlík, levandule, máta, mateřídouška, meduňka, pelyněk, rozmarýn.

(2)  Čaj proti nadýmání (i pro malé děti): květ heřmánku, plod fenyklu, kmínu, list máty peprné - vše stejným dílem. 1 kávová lžička směsi na 0.25 litru vody, 1 minutu vařit, 3 minut louhovat. Pít vlažný, pooommmallu po doušcích spíše po jídle.

(15) Proti nadýmání se osvědčila směs máty s plody anýzu, fenyklu a kmínu ve stejném poměru. Polévková lžíce směsi se nechá přejít varem ve 1/4 l vody a odvar se pije po malých dávkách během dne.

Zpět k rejstříku nemocí

Nachlazení, rýma, kašel, záněty horních a dolních cest dýchacích

     Při bolestech v krku se doporučuje kloktání: např. mírně osolenou vodou, dobře poslouží 1 - 2 tablety Acylpyrinu rozpuštěné ve sklence vody, používají se různé bylinky (viz níže). Účinné je kloktání peroxidu vodíku - POZOR! - doporučuju v lékárně prodávaný 3% peroxid před použitím zředit (v poměru asi 1:3)! (Vykloktat nezředěný peroxid je nezapomenutelný zážitek .))

     Trápí Vás úporný kašel nebo zahlenění? Zkuste vedle bylinek vzpomenout na staré osvědčené rady - výborně působí mazat si prsa sádlem (na noc si potřete hrudník na prsou i zádech, zpředu krk, čelo a tváře sádlem, ke stejnému účelu můžete ještě lépe využít "prsní balzámy", které jsou k dostání v lékárně). Toto opatření lze výhodně spojit s Priznitzovými obklady (krk obvážete šátkem namočeným do studené vody, překryjete jej např. pruhem igelitu k zapaření a celý obvaz upevníte šálou), které jinak dobře použijete i samostatně, u bolestí v krku a dalších potíží.

     Koho zajímá pomoc bylinek při léčbě senné rýmy, ať se podívá na samostatný odstavec věnovaný právě jí.

     Bylinky: viz níže (odkaz (6)), černý bez, fialka, hluchavka, jeřabiny, jitrocel, kopřiva, křen, lékořice, lípa, maceška, ostružina, přeslička, řebříček, šalvěj, tužebník...

(2)  Čaj na odhlenění: list jitrocele, květ černého bezu a list podbělu po 30g, kořen lékořice, kořen proskurníku, semena fenyklu a kořen chrpy po 20 g. 1 lžičku na 1/4 l vody, vařit 5 minut, louhovat 10 minut, pít teplý 2-3x denně po 3 týdny.
     Čaj na pocení: 30g lípy, 20g divizny, 10g černého bezu; 1 kávová lžička směsi na 0.25 litru vody, 15 minut louhovat (cedit přes plátno), pít v 8 – 11 – 13 hodin (zimní čas).

     Recepty při akutních zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích:

     Sirup proti kašli: 100 g natě jablečníku obecného do 3/4 litru studené vody, 2. den přecedíme, vylisujeme, tekutinu vaříme s 1/2 kg cukru do zhoustnutí. Proti kašli 3 x denně kávová lžička po jídle.

(6)  Základní drogy používané v léčbě dýchacích orgánů:
          - slizové (tyto drogy odhleňují, usnadňují odkašlávání): list (a květ) podbělu, květ a kořen proskurníku (ibišku), kvetoucí nať různých druhů slézu
          - saponinové: květ prvosenky jarní a vyšší, květ různých druhů divizny, nať jablečníku obecného
          - siličné: nať yzopu lékařského, nať bazalky pravé, nať mateřídoušky obecné a tymiánu, nať dobromysli
          - křemičité: nať plicníku lékařského, nať konopice obilní
          - drogy s rozsáhlejším komplexem účinných látek: kořen omanu pravého, list všech druhů jitrocele, květ měsíčku zahradního
     Obvykle se kombinují drogy 2 nebo více skupin.

     Recepty při nachlazení, kašli

     Průduškové astma (podpůrná léčba): 500 g medu, 70 g strouhaného křenu, 70 g drceného česneku, a 100 g másla smíchat a užívat 3 x denně před jídlem, 1 - 2 čajové lžičky. Uchovávat v chladu!
     Chronická bronchitida: Vzít po 100 g mateřídoušky, (květu a nebo) listu podbělu, listu máty peprné a 50 g semene zahradního kopru (ten je možno nahradit listem jitrocele). 2 polévkové lžíce směsi povařit 3 minuty ve 400 ml vody, nechat pod pokličkou ustát a vypít ve 3 stejných dávkách, horké slazené medem.
     "Elixír učitelů" proti chrapotu a namoženým hlasivkám: 100 g řepíku vařit v 1/2 litru vody, až zbude 300 ml. Současně přelít okvětní lístky z jedné větší červené růže asi 100 ml vroucí vody a nechat 1 hodinu vylouhovat. Po zcezení oba výluhy spojit a přidat 1/4 kg medu, dobře promíchat a brát 6 x denně 1 polévkovou lžíci. Současně je vhodné, zvlášť v těžkých případech, dávat na krk obklady ze sporýšového odvaru nebo práškovanou nať sporýše rozetřít s máslem a přikládat.
     Účinné kloktadlo: smíchat po 20 g šalvěje, květů divizny, květů akátu (nebo heřmánku) a 2 strouhané kaštany. 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi vhodit do asi 200 ml studené vody, krátce povařit, nechat ustát, potom zcedit a přidat na špičku nože jedlé sody. Kloktat vícekrát denně.

(10) Inhalace:
1.   Inhalace česnekem při nachlazení: 4 stroužky česneku do 1 litru vody, inhalace ústy - je účinnější než obklady.
2.   Inhalace heřmánkem při nachlazení: 3 lžíce heřmánku spaříme v 1 litru vody, na 2 - 3 minuty.

(12) Při bronchitidě je velmi účinné napařování hlavy rozmarýnem. V nepříliš velkém hrnci necháme 1-1,5 litru vody s 1 polévkovou lžící rozmarýnu silně zavařit a po částečném ochlazení provádíme 5-7 minutové napařování hlavy. Opakujeme 2 - 3x denně.
     Trpíme-li bolestmi v krku, pomůže nám kloktání odvarem z 25g listů ostružiny, které se mohou smíchat stejným dílem s fenyklem a šalvějí. Listy dáme do 0,5 litru studené vody, krátce povaříme a necháme 20 minut vyluhovat. Odvarem kloktáme vícekrát denně.
     Při zánětu mandlí si přichystáme 50g listů listů ostružiny, dáme je do 1 litru studené vody, silně zavaříme a 10 minut necháme louhovat. Odvarem kloktáme vícekrát denně.

(X)  Rodinný recept kamaráda Vaška - při angíně, rýmě, zahlenění, zánětech horních cest dýchacích: nálev z cibule nakrájené na kolečka (přelít vřelou vodou; místy mohou zůstat i čisté žluté neoloupané obaly) a majoránky. 1/4 hodiny louhovat, lze podávat s medem.

(X)  Bylinný recept při kašli na stránce MUDr. M. Ilgnera.

     Viz též odstavec "Chřipka" (preventivní opatření...).


Zpět na rejstřík nemocí

Oči

     Jsou důležitý a velmi citlivý orgán zraku. V Domácím lékaři uvedené postupy jsou spíše pomocnými prostředky v péči o zrak než návody k léčbě závažných nemocí. Článkem reaguji na zajímavý dotaz, který se objevil v Diskuzním klubu a směřoval na únavu očí při dlouhodobé práci s počítačem. Uvedená doporučení lze přitom ale využít i v případě dalších poruch, jak bude popsáno.

(2)  Při oční únavě, zánětu spojivek lze používat místně bylinky podle následujícího receptu: světlík lékařský, lze střídat s prvosenkou jarní (petrklíč). Z byliny se připraví nálev (1 kávová lžička se zalije 0,25 l vroucí vody a nechá se 15 minut louhovat), ten se přefiltruje (nejlépe dvakrát či třikrát) přes plátýnko (lze i přes neparfémovaný papírový kapesníček nebo nebarvený ubrousek - a to je ještě lepší než přes plátýnko).

     Užívání:

     A dále se celý cyklus 4 dní opakuje s druhou bylinkou, potom opět s 1., atd., střídavě po dobu 3 týdnů, po kterých následuje 1 týden pauza. Pokud nemáme petrklíč, stačí užívat jenom světlík.
     Důležité jedodržet časový rozestup a pauzy 2 dny, jinak by mohlo dojít k zánětu oka!

     Navíc, bylinářka po dlouhé práci s počítačem doporučuje vycházet častěji do přírody, pro člověka je v té době důležitý fyzický kontakt se zemí (půda, stromy, květiny, tráva, voda ...).

(12) Obklad na oči z heřmánku lze použít ve stejném případě jako už uvedený světlík (upraveno): sušený heřmánek zabalíme do 2 plátýnek (není vhodné přikládat ve zdroji doporučované nálevové sáčky), přelijeme vroucí vodou, necháme okamžik působit, vodu vymačkáme a plátýnka s heřmánkem přiložíme na 5 - 10 minut na víčka. Heřmánek uklidní podrážděné oči.

(X)  Cvičení: Existuje celá řada jednoduchých cvičení pro oči, které lze využít při oční únavě, mohou také zlepšovat zrak (krátkozrakost i dalekozrakost), šilhání, astigmatismus, vetchozrakost. Spolu s cvičením můžeme používat i další postupy uvedené dále a o zrak budeme samozřejmě pečovat i správnou životosprávou.

     Spolu s očima je třeba procvičovat také krční páteř. To zajistí dobré prokrvení oblastí mozku důležitých pro vidění a také uvolní ztuhlé svaly důležité pro fixaci pohledu. Cvičíme každý den, ráno, celou sestavu.

Cviky na krční páteř:
     Posadíme se do sedu na patách - prsty nohou jsou rovné - s narovnanou páteří. Cviky provádíme pomalu, nenásilně, do krajních poloh, které by neměly bolet. Po ukončení každého cvičení na několik vteřin pauza, necháme svalům odpočinout.

  1. Pohyb hlavy dopředu a dozadu - s nádechem hlavu zakláníme, s výdechem ji pomalu skláníme, až se brada dotkne prsní kosti. Opakujeme 10x.
  2. Pohyb do stran - s výdechem ukláníme hlavu k jednomu rameni, s nádechem ji vrátíme zpět do výchozí pozice. Při pohybu se hlava nijak neotáčí ani nenaklání dopředu (častá chyba!), zůstává ve svislé rovině a pohyb je čistě boční. 10 x opak.
  3. Pohledy do stran - hlavou otáčíme s nádechem ve vodorovné rovině do krajních poloh doprava a doleva, s výdechem se vrací do střední polohy. 10 x na obě strany.
         Variace cviku - hlavu spustíme na prsa, otáčíme ji s nádechem šikmo doleva nahoru, potom s výdechem zpět, to samé na opačnou stranu. Opak. 10 x.
  4. Kroužení hlavou - spustíme hlavu na prsa, potom s ní s nádechem opisujeme kruh k jednomu rameni a do záklonu, s výdechem hlava krouží ke druhému rameni a zpět na prsa. Opakujeme 5x, poté to samé na opačnou stranu.
         Variace kroužení hlavou - vysunume bradu co nejvíce vpřed, otáčíme hlavou tak, že brada opisuje kruh ve vodorovné rovině. Tvář směřuje stále směrem vpřed. 5 x na každou stranu.
  5. Uvolnění ramen - s nádechem přitáhneme 1 rameno k uchu (hlava zůstává bez pohybu), s výdechem je uvolníme. Opak. 5x na každou stranu. Poté cvik provádíme oběma rameny najednou.
  6. Pohyby ramen dopředu a dozadu - rozpažíme ruce a kmitáme jimi silně dozadu, poté je překřížíme před tělem a kmitáme jimi ve směru zkřížení.
  7. Kroužení rameny - ve stoje, provádíme kruhové pohyby rameny směrem dopředu, potom dozadu, 10 x na obě strany. Cvičení potom zopakujeme s celýma rukama na obě strany.

Cviky očních svalů
     Provádíme v sedě na patách, v uvolněné poloze. Oči nejprve uvolníme pomocí dlaní (protřepeme ruce, potom je vzájemně třeme, až se zahřejí; z dlaní vytvoříme misky a přiložíme je na zavřené oči, asi na 10 vteřin; toto opakujeme 2 - 3x), potom cvičíme (po ukončení každého cvičení na několik vteřin pauza, necháme svalům odpočinout):

  1. Pohyby očima nahoru a dolů - hlavu držíme zpříma, bez pohybu, oči uvolníme. Pohlédneme co nejvýše vzhůru, pak co nejvíce dolů, abychom ve svalech oka cítili mírné pnutí, avšak bez námahy a bolesti. Pohyby očí jsou pomalé, pravidelné. 6x opak.
         Variace se zavřenýma očima - tentýž cvik, oči jsou zavřené.
  2. Pohyby očima do stran - podle pravidel v bodě 1. provádíme pohyb očima co nejvíce doprava a doleva.
         Variace se zavřenýma očima - tentýž cvik, oči jsou zavřené.
  3. Úhlopříčné pohyby - podle pravidel v bodě 1. provádíme pohyb očima co nejvíce doprava vzhůru a doleva dolů, poté doleva vzhůru a doprava dolů.
         Variace se zavřenýma očima - tentýž cvik, oči jsou zavřené.

         Všechny předchozí cviky lze též vzájemně různě (dvojice cviků či všechny dohromady) kombinovat.

  4. Kroužení očima - podíváme se vzhůru a začneme intenzivně kroužit očima doprava dolů a pak doleva vzhůru. Opakujeme 5x, poté cvik provedeme na druhou stranu.
         Variace se zavřenýma očima - tentýž cvik, oči jsou zavřené.
  5. Cvičení akomodace oční čočky - natáhneme před sebe pravou ruku, zvedneme hřbet ruky a podíváme se na nehet prostředního prstu. nyní ruku pomalu přibližujeme do blízkosti oka (stále prostředníček sledujeme). Opět ruku pomalu vzdálíme, až je natažena. Zatímco obličej směřuje vpřed a očima sledujeme prostřední prst, pohybujeme rukou do pravé krajní polohy a zpět. Totéž provádíme levou rukou. Můžeme několikrát opakovat.
  6. Jiný způsob cvičení akomodace - ukazováček umístíme 20 - 30 cm před oči a sledujeme jej, až jej vidíme ostře. Nyní přeneseme pohled na nějaký předmět vzdálený 4 - 5 m a opět jej sledujeme, až jej vidíme ostře. Opakujeme 10 x. Toto cvičení je vhodné provádět často, třeba i při chůzi...

Masáž očí:

     Ruce složíme v pěsti, zavřeme oči. 2 kloubem ukazováčků masírujeme drobnými kruhovými pohyby oči postupně od vnitřního koutku podél horního okraje očnice až k vnějšímu koutku a odtud zpět k vnitřního koutku podél spodního okraje očnice (3x opak.). Nyní hřbety ukazováčků třeme oční bulvy v jejich středu. Sklouzneme klouby mezi ukazováčky a záprstími na spánky a masírujeme ty (3x opak.).

Mrkání:

     Pomáhá uvolnit oči. Normální oko mrká tak, že si to ani neuvědomujeme. Kultivování cviku pravidelného mrkání umožní uvolnit zrak. Provádí se kdykoliv, mrknutí 1 - 2 x za 10 vteřin.

Studená voda:

     Efektivní prostředek k uvolnění očí. Předkloňte se nad umyvadlo, naberte vodu do dlaní a rázně šplíchněte na zavřené oči (20x). Cvik velmi osvěžuje oči, je vhodné jej provádět 3x denně, voda musí být studená.

Zpět na rejstřík nemocí

Opar - herpes labialis

(X)  Rychle zmizí po potření silným alkoholem (vodka, slivovice, lékárenský líh...) a dalším potíráním mastí Ophtalmo-Framykoin.

Zpět na rejstřík nemocí

Padání vlasů

     Byliny: kopřiva, lichořešnice, lopuch, tužebník.

(2)  Recept: 1 litr režné, 1 hrst listů kopřiv, list aloe 2x2 cm (tzn. rozříznout list napůl; aloe týden před odběrem listu nezalévat). 14 dní nechat louhovat. Vtírat do hlavy 3x týdně, pauza týden, provádět po dobu 6-ti týdnů.
     Postup omývání vlasů: 1. šampon, 2. směs octu s vodou, 3. kopřivy (viz recept). Toto lze u suchých vlasů na závěr doplnit běžným olejem – 1 mokka lžička oleje v 1 dávce na hlavu.
2.   Proti padání vlasů působí též jejich omývání v odvaru z květů tužebníku.

(6)    Silný odvar z kořene lopuchu, vtírán intenzívně do kůže hlavy několikrát týdně, podporuje růst vlasů. Recept: Do 350 ml ALPY se dají 2 hrsti drobně řezaných kořenů lopuchu a 1 hrst stejně upravených kořenů kopřivy. Po týdenním vyluhování za občasného protřepání se výtažek zcedí a doplní do 500 ml destilovanou vodou; může se též přidat malé množství oblíbeného parfému. Po každém umytí hlavy se provádí výluhem intenzívní masáž vlasových kořínků.

(12) Padání vlasů je vnitřní poruchou, narozdíl od potíží s vlasovou pokožkou (lupy, ekzémy apod.). Pokud jde o vnitřní léčbu, je třeba zajistit změnu ve stravování spolu s řešením dysfunkce hormonální sféry a nedostatku prvků a vitamínů. Při dodávání chybějících prvků a vitamínů jde především o zinek a vitamín A, pokud jsou přidruženy kožní potíže, je třeba předpokládat i nedostatek křemíku a železa. I když samozřejmě nejde očekávat zázrak, můžeme stav stabilizovat a tedy zabránit dalším ztrátám vlasů a v mnoha případech docílit i obnovu jejich růstu.

Zpět na rejstřík nemocí

Pálení žáhy - gastroezofageální reflux

     Zde se můžete informovat o stavbě a funkci a také onemocněních jícnu a žaludku.

(2)    Byliny: zeměžluč, řepík, měsíček a máta. Směs v poměru 1:1:1:1, 1 kávovou lžičku přelít 1/4 l vroucí vody, 1/4 hod. louhovat, pít 1/4 hod před jídlem.
     V případě pálení žáhy se můžeme často setkat s označením "psychosomatické onemocnění", které znamená, že tyto potíže se mohou objevovat v souvislosti s duševním stavem postiženého.

(2)  Duševní a duchovní souvislosti - popis potíží: "Co nedokážu strávit. Člověče, čeho se bojíš? Nesvoboda, neláska. Obavy, pocit nebezpečí, i když žádné nehrozí. Nevěříš v běh života. Pálení je oheň uvnitř nás, uvolněte do radosti to, co skrýváte." Pomoc: "Změňte strach v radost. Život je krásný."

(4)  Luisa Hay za možnou duševní souvislost pálení žáhy pokládá: "Strach. Strach. Strach. Svíravý strach." K němu navrhuje mentální léčbu (postup viz odkaz) s novým mentálním návykem:"Dýchám zhluboka a svobodně. Jsem v bezpečí. Víra v běh života."
     Viz též odstavec "Žaludek".

Článek o pálení žáhy na Lékárna.cz - Zpět na rejstřík nemocí

Popáleniny

     Sami si poradíme s popáleninami nižšího stupně a rozsahu. Ihned po úrazu je nutné dlouhodobé chlazení, pod tekoucí studenou vodou, 20 minut a více, tím může dojít i ke snížení stupně popálení (3 - 4 hodiny; tedy déle, než trvá pocit pálení). Následuje omytí vhodným antiseptickým roztokem a sterilní krytí, na popálené místo se většinou nedoporučuje aplikovat žádné lokální léky.
     Léčivé prostředky použijeme tam, kde nedošlo k porušení kožního krytu. Lze mazat Panthenol mast, homeopatickou mast CICADERMA (obsahuje mj. výtažky z měsíčku, řebříčku, třezalky).

(2)  Ránu můžeme potírat mazáním podle receptu: do vína hrst lípy, 14 dní macerovat, pak k potírání (opatrně - ne na popáleniny s porušenou kůží, hrozí riziko zavlečení infekce).

Článek o popáleninách na serveru Lékárna.cz - Zpět na rejstřík nemocí

Průjem

     O stavbě a funkci a také onemocněních tenkého a tlustého střeva se můžete informovat zde.

(2)  Duševní a duchovní souvislosti - popis: "Stále spěcháš, odkládáš klid 'na potom'. Viníš druhé. I strava je ve spěchu a stresu, to tělo nechce. Pln obav utíkáš sám před sebou. Máš strach."
     Pomoc: "Smiř se se životem, vše je v harmonii i pro tebe. Začni přijímat sebe i druhé."

Proti průjmu:

  1. Borůvka plod 32g, mochna nátržník 20g, toten kořen 20g, šalvěj list 7 g, máta peprná (nať) 7 g, heřmánek (květ) 7g: 1 lžička směsi na 0.25 litru a vařit 20 minut bez louhování (u úporného průjmu) nebo vařit 2 minuty a 10 minut luhovat (mírnější průjem), pít po jídle.
  2. 3 díly sušených borůvek, 3 díly plodu jeřabiny, 1 díl plodů černého bezu (bezinek) - pít čaj ze směsi.
  3. Na lačno vypít čaj z dubové kůry.
  4. Užít 0,5 dcl rumu + na špičku nože pepře (směs se jmenuje "Čertík Bertík" :-))
  5. Proti průjmu je též silný ruský černý čaj – jinak čaj (černý) dobrý není - ani na pití.

(12) Proti průjmu si připravíme odvar z 1 polévkové lžíce suchých listů ostružiny, které přelijeme šálkem vařící vody a necháme přikryté ještě 10 minut vyluhovat. Poté vše přecedíme a pijeme po doušcích. Takto po troškách můžeme vypít i několik šálků denně.

Článek o průjmu na serveru Lékárna.cz - Zpět na rejstřík nemocí

Senná rýma

     Návod pro běžnou rýmu najdete v samostatném odstavci. Zde se chci zmínit o zajímavé bylince, která je stejně účinná v léčbě senné rýmy jako běžně užívané léky antihistaminika. Jde o devětsil. Celý popis najdete v kapitolce o této bylince.

Zpět na rejstřík nemocí

Tlusté střevo - zánět

     O stavbě a funkci a také onemocněních tenkého a tlustého střeva se můžete informovat zde.

     Postupy zde uvedené lze použít v případě Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy či dráždivého tračníku. Ne ovšem u zánětu slepého střeva, ten se léčí chirurgicky, operací.

(2)  Duševní a duchovní vlivy - popis (viz též odstavec o psychosomatických vztazích):
     "Jsou na tebe kladeny přílišné nároky, které nezvládáš. Máš pocit neschopnosti a porážky."
     "Máš někoho rád(a), ale on (ona) neopětuje tvoje city. Chybí ti láska, máš potřebu lásky a citu. Neopětované city lásky (rodiče nemají čas)."
     Pomoc: "Přijímej každého takového, jaký je, i s jeho láskou, buď rozhodnut(a) s Boží pomocí dosáhnout cíle."

     Bylinky:
     Čaj: kořen smetánky, přeslička, dubová kůra, řepík – vařit 7 minut, louhovat 10, užívat po jídle
     + 2x týdně klystýr z toho samého
     +1x týdně po 16 hodině odpoledne obklady na břicho z tvarohu (1 kostka) + 1 lžička křenu, placku na 2 hodiny, podmazat sádlem, igelit navrch
     + čaj na játra: borůvka, řepík, měsíček, hluchavka - 2x denně
     + nepřijímat mléko a všechny mléčné výrobky, kakao, kávu
     + lze též sníst každý den 3 listy smetánky.

Zpět na rejstřík nemocí

Únava, přetížení, rekonvalescence

     Ačkoliv se mohou v souvislosti s nemocí objevit, únava ani přetížení nejsou nemoci, ale mají své jiné příčiny, které se vždy pokoušíme odstranit. Vedle účinných látek najde uplatnění dostatečný odpočinek, relaxace, spánek. Níže uvedené prostředky použijeme při rekonvalescenci po vyčerpávajících nemocech nebo po zátěži organismu.

     Bylinné prostředky pro celkové posílení organismu jsou známé jako roborancia. Patří mezi ně benedikt, brutnák lékařský, hořec, jahodník, mladé listy kopřivy, lopuch, mrkev, oves, potočnice, přeslička, rakytník, řecké seno, světlík. Mezi roborancia řadíme i vitamíny skupiny B.

(2)  Posilující čaj: Benedikt nať, list ostružníku, nať meduňky, list máty peprné (vše stejným dílem); dát 0,5 lžičky směsi do 0.25 litru vřící vody 10 minut luhovat, pít 1x denně večer před spaním (zlepšuje činnost jater, nervů, žaludku, dvanáctníku, imunity).
     Unavené svaly, po námaze, údy bolestivé únavou lze masírovat bezinkovým octem.

(12) Především se musíme snažit o přesné dodržování diety, hlavně pro podporu jater, s doplňováním všech potřebných látek, minerálů, vitamínů apod. Hlavními prvky zde jsou zinek, hořčík, vápník a doplňující látky, vitamíny A a E, vitamíny řady B a další podle potřeby. Z bylin je to řada tzv. adaptogenů neboli harmonizátorů, které ale musíme doplňovat dalšími postupy komplementární medicíny. Z domácích osvědčených bylin užíváme sporýš, hořec, úročník bolhoj, zeměžluč a další.
     Veliký, ačkoli zatím málo uznávaný, význam mají zeleninové šťávy. Můžeme si připravit např, i směs takových šťáv: mrkvová šťáva 50%, šťáva z červené řepy 35%, šťáva celerová nebo petrželová 15% - podáváme 3x denně asi 125 ml. Zeleninové vývary: používáme veškerou dostupnou zeleninu, kterou nakrájíme do nádoby a asi 10 minut vaříme. Pak přecedíme a čistý vývar pijeme, ale musí být úplně čerstvý, protože tehdy je alkalický. Stojí-li delší dobu stává se kyselým.
     Při vrcholném vyčerpání nemůže nemocný někdy ani přijímat potravu. Tehdy doporučujeme podávat tzv. mléčnou jablečnou syrovátku. Stejné díly jablečného moštu, kvalitního mléka a dobré vody zahříváme až těsně k bodu varu, ale nevaříme. Tímto postupem se vysráží kasein, ten odfiltrujeme a zbylá tekutina tvoří mimořádně výživný nápoj. Ten pak podáváme po polévkových lžících. Někdy stačí jen několik doušků nápoje, aby nemocný zesílil a mohl se normálně stravovat.
     Jako vynikající preventivní prostředek pro celkové posílení organismu doporučujeme: 1 kg dobře omytých a mírně předsušených černých jeřabin důkladně smícháme se 750 g surového cukru a uskladníme v chladnu. Poté vmícháme 2 polévkové lžíce tohoto kompotu do 250 g kefíru a podáváme 2 x denně, po dobu asi 8 dnů, nebo 1x denně, po dobu 3 - 6 týdnů, vždy ovšem pouze 6 dnů v týdnu. Tento recept je vhodný i při indikacích uvedených v odstavci o černé jeřabině.

Zpět na rejstřík nemocí

Úzkostné, emočně vypjaté stavy. Poruchy spánku.

     Do samoléčby se u potíží tohoto typu pouštíme jen v rychle vznikajících lehčích případech - jindy je lépe poradit se s odborníkem. Terapie těžších stavů vyžaduje zkušenosti, navíc terapeut má schopnost stát se blízkým člověkem, který vedle nás dokáže stát v situacích, ve kterých si nevíme rady sami a bývá schopný i účinně poradit.
     Byliny: Hlavní viz níže (odkaz (6) a (16)), řebříček, šalvěj, ...

(1)  Při lehké nespavosti se užívá v lidovém léčitelství čajová směs: meduňkový list, kořen kozlíku a chmelové šištice (stejným dílem). Na šálek nápoje se upotřebí 2 kávové lžičky směsi.

(2)  Tinktura při nespavosti: 5 lžic květů hluchavky bílé, 1/2 litru režné kořalky (vodka), 10 dnů nechat stát s občasným protřepáním (ne na přímém slunci) v uzavřené lahvi. Dávkování 5 - 10 kapek proti nespavosti na noc.
     Uklidňující čaj: kozlík kořen, máta peprná a meduňka list po 30g, fenykl semena 10g. 1 lžička na 1/4 l vody, vařit 5 min, louhovat 10 min, pít teplé večer, sladí se medem.
     Pro lepší usínání je doporučován i známý recept: sklenice (teplého) mléka s medem (nejlépe lesním).

(6)  Základní drogy se sedativním působením: kořen kozlíku lékařského, nať buřiny srdečníku, květ levandule pravé, šištice chmele otáčivého, nať čistce lesního, květ prvosenky petrklíče, nať kontryhele obecného, list vrbky úzkolisté, nať dobromysli obecné, nať třezalky tečkované, nať brutnáku lékařského, nať meduňky lékařské.
     Recepty při nespavosti:
1.   Do sklenice teplého mléka, dobře oslazeného medem, dát 1 - 2 čajové lžičky kozlíkové tinktury a pít asi čtvrt hodiny před spaním, velmi pomalu, po doušcích.
2.   Kozlíku a chmele po 30 g, levandule, meduňky a heřmánku po 20 g. Pít sklenici nálevu 20 minut před spaním.
     Neuróza, nervová předrážděnost:
1.   Ovsovka: 1 litr ovsa dobře proprat, přelít 1,5 litru vody a vařit, až zůstane 1 litr odvaru, potom zcedit a do chladnoucího odvaru přidat 2 lžíce medu a po 2 lžících čerstvé šalvějové a jitrocelové šťávy (nebo 1 lžičku šalvějové tinktury + 1 lžíci jitrocelového sirupu z lékárny, příp. po 3 lžících silného odvaru uvedených drog). Slít do láhve, uschovat v chladničce a pít 2 x denně po asi 0,15 litru vlažného nápoje. Po 3 dnech připravit vždy čerstvý odvar. Kromě neurózy ovsovka příznivě působí při infekčních chorobách; podporuje obranné síly organismu.
2.   Mateřídoušky a levandule po 40 g, majoránky, kozlíku, máty, heřmánku a kmínu po 30 g. 3 polévkové lžíce směsi spařit půl litrem vroucí vody, 15 minut louhovat, potom zcedit, přidat 1 polévkovou lžíci medu a 0,1 litru bílého vína, pít po doušcich během dne.

(10) Na nespavost:
1.   1 lžíce mateřídoušky, spařit, nechat stát 7 minut, scedit a vypít 2 hodiny před spaním, lze používat i dlouhodobě denně.
2.   Ovoce snědené večer, např. jablka, může také způsobovat nespavost. Proto všeho s mírou. Na noc není dobré jíst syrová jablka, je lepší je opéci.

(16) Léčbu bylinami můžeme zkoušet při různých formách chronické nespavosti.
1.   Oddenky kozlíku lékařského lze užívat např. ve formě kapek jako Tinctura Valerianae nebo Intractum Valerianae. Lze užít i odvar. Účinek léku není příliš silný, ale u lehké nespavosti způsobené neurózou může pomoci.
2.   Chmelové šišky obsahující lupulin - prostředek dosti aktivní. Může se užívat v množství od 0,5 do 1,0g ve formě kapslí, oplatek nebo ve formě kapek Tinctura Lupuli.
3.   Oddenek a květ leknínu (Rhizoma et Flos Nymphaeae) ve formě kapek (Intractum Nymphaeae) nebo odvaru má uklidňující účinek.
4.   Nať srdečníku se užívá ve formě odvaru, kapek (Tinctura Leonori Cardiacae) nebo šťávy (Succus Leonori Cardiacae recens).
5.   Nať mučenky (Herba Passiflorae) je považována za jedno z nejlepších bylinných sedativ a hypnotik. Lze ji použít i při zvládání lékové závislosti. Užívá se ve formě odvaru nebo kapek (Extractum Passiflorae fluidum, Tinctura Passiflorae, Intractum Passiflorae).
6.   Květ levandule je doporučován zvláště ve formě oleje (Oleum Lavandulae, 5 kapek před spaním) a také jako odvar či kapky (Tinctura Lavandulae).
7.   List meduňky lékařské je doporučován ve formě odvaru nebo ve směsích.
8.   Nať komonice lékařské (Herba meliloti) je doporučován rovněž ve formě odvaru nebo ve směsích s dalšími bylinami.
9.   Květ heřmánku má kromě účinku protizánětlivého a protikřečového i účinek uklidňující a je doporučován jako hypnotikum v odvaru, kapkách nebo ve formě oleje.
10.  Nať třezalky má mnohostranné působení, mj. se užívá u nemocí žlučových cest, chronických zánětů žaludku a střev, u močových kaménků aj. Má také uklidňující účinek a bývá doporučována v léčbě nespavosti. Lze ji vyzkoušet jako kapky, výtažek (Intractum Hyperici) nebo šťávy (Succus Hyperici).
11.  Listy máty peprné ve formě odvaru nebo tinktury mají kromě vlivu na sekreci žaludku a protikřečového působení také účinek uklidňující a protibolestivý.

     Recepty:
1.   List meduňky a květ heřmánku po 25g, nať třezalky 15g, list máty a chmelové šišky po 10g - odvar z 1/2 lžičky bylin ve 2/3 sklenky vody užít 2 hodiny před spaním.
2.   List petrklíče 100g; květ levandule 50g; kořen kozlíku lékařského, nať třezalky, nať řebříčku a chmelové šišky po 25g - 2 lžičky bylin zalít sklenicí vroucí vody, zcedit, přidat lžičku medu a vypít 1 hodinu před spaním.
3.   Kapky k přípravě v lékárně: Intractum Nymphaeae 20,0, Intractum Hyperici 10,0, Intractum Chelidonii 5,0 D.S. 30 kapek do 1/2 lžičky na 1/4 sklenky vody.
4.   Kořen kozlíku lékařského a chmelové šišky po 25g - večer 1 sklenka odvaru z 1 lžičky bylin.
5.   List meduňky, nať mařinky, květ vřesu, nať černobýlu po 10g; kořen kozlíku 30g. Večer 1 sklenička odvaru z 1 lžičky bylin.
6.   Kapky: Intractum Valerianae 20,0, Intractum Crataegi 20,0, Intractum Nymphaeae 10,0. Do 50 kapek před spaním.
7.   Prášky: Rp. Lupulini 1,0 - 2,0, Dtd No. XXX. D.S. 1 prášek před spaním.
8.   Šípky 100g; květ heřmánku, květ úročníku, nať třezalky, nať čekanky, kořen anděliky, květ vřesu po 50g; list mařinky a chmelové šišky po 20g. 1 lžičku směsi zalít sklenkou vřelé vody, nechat luhovat 20 minut, přecedit a vypít horké před spaním.
9.   List meduňky, nať mařinky, nať srdečníku, kořen kozlíku, chmelové šišky, nať třezalky, nať černobýlu, květ vřesu, květ petrklíče, květ černého bezu po 50g. Odvar z 1 lžičky bylin na 1 skleničku, pít 3x denně.

     Autor doporučuje věnovat pozornost hygieně spánku, podle příčiny nespavosti využít vedle bylinek a farmakoterapie fyzikální terapie, muzikoterapie, psychoterapie...

(X)  Chutný uklidňující a uvolňující čaj podle kamarádky Gabky: Stejným dílem mateřídouška, dobromysl, sedmikráska. Připravit podle běžného návodu. Lze pít dlouhodobě.

Zpět na rejstřík nemocí

Vysoký krevní tlak (TK) - hypertenze

     V souvislosti s léčbou vysokého tlaku krve především pamatujeme na základní opatření v našem životním stylu. Týkají se příjmu tekutin a potravy, pohybového režimu. Měli bychom snížit příjem soli (méně než 5g za den), nezapomínáme přitom na to, že ve velkém množství potravin se už přirozeně sůl nachází, nemusíme tedy vůbec dosolovat. Dáme pozor na dostatečný příjem tekutin, alespoň 1,5 litru denně, v létě to bude více, v zimě méně, vyhneme se přitom vodám minerálním (oblíbená Magnesia, Mattoni...), které obsahují sůl. Pokud máme nadváhu, je důležité zhubnout, vysoký tlak krve často vzniká právě v souvislosti s nadměrným příjmem potravy. (Viz též článek z tisku o dietě při hypertenzi na stránce MUDr. M. Ilgnera. (X)) Také pravidelná přiměřená pohybová aktivita (abychom se při ní zadýchali, např. rekreační sport, jenom fyzicky nenáročná práce třeba na zahrádce význam nemá) pomůže tlak krve kontrolovat. Nekuřte, omezte příjem alkoholu.

     Byliny: černý bez, černý jeřáb, hloh, máta peprná, meduňka lékařská, ovesný odvar, pupalka, srdečník, tužebník jilmový...
     V souvislosti se zvýšeným TK se někdy doporučuje podávat jmelí. Podle (2) je však lépe je nepoužívat - musí se velmi pečlivě hlídat jeho dávkování. Pokud se rozhodneme je použít, raději si vybereme jmelí jako homeopatikum.

(2)  Srdeční čaj: Stejným dílem nať srdečníku a řebříčku. 1/2 lžičky na 1/4 litru vody, vařit 2 minuty, louhovat 10 minut, osladit medem, 1 x denně.

(6)    Hypotenzívní účinky má též česnek!

(X)    Bylinný recept u vysokého krevního tlaku na stránce MUDr. M. Ilgnera.

Zpět na rejstřík nemocí

Zácpa

     O stavbě a funkci a také onemocněních tenkého a tlustého střeva se můžete informovat zde.

     Zácpa - neschopnost se vyprázdnit nebo obtíže s vyprazdňováním stolice.

(2)  Duševní a duchovní vlivy - popis (viz též odstavec o psychosomatických vztazích): "Vše, co bylo, se ti zdá být přítomností. Bolí tě všechno. Na jednu stranu ti je dobře, na druhou víš, že další kroky jsou potřebné. Nezapomínáš na zlé, nedokážeš a bojíš se to vypustit ze sebe. Jsi svůj a nechceš se dělit o lásku. Máš velké já (sobectví)."
     Pomoc: "To nové je přede mnou a vše proudí do mne - i Tvá láska, Bože můj." Dechové cvičení: "Nadechuji lásku, vydechuji starosti, trápení, problémy."

     Bylinky:

  1. Celé lněné semínko + řepík, stejným dílem. Louhovat 15 minut, pít 2 x denně po jídle.
  2. Rychlejší je pokousat (a sníst) polévkovou lžíci lněného semínka, i třeba s řepíkem.
  3. Dobré jsou zavařené borůvky.
  4. Lze použít klystýr: kořen smetánky, přeslička, dubová kůra, řepík - vařit 7 minut, louhovat 10 minut.

(1)  1 - 2 lžíce nejlépe celých, nebo též rozmělněných semen lnu užitkového se ráno přelije sklenkou studené vody a procezený slizový nápoj se večer vypije. Laxativní účinek se neprojevuje tak rychle jako u chemických projímadel, ale až za několik dní.
     Semen různých druhů jitrocele se používá k přípravě slizu užívaného lidově jako projímadlo. Jitrocel blešník (Plantago psyllium L.) se s úspěchem začal pěstovat ve velkém. Obsahuje nejvíce slizu.

(13) Zácpa je někdy samostatným onemocněním (habituální, návyková zácpa), jindy příznakem jiné nemoci. Zácpu mohou vyvolávat některé léky a další vlivy. Jde o pojem do jisté míry subjektivní, není obecně platná norma v počtu a konzistenci stolice. Lze ji definovat jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice až nemožnost spontánní defekace. Habituální (návyková) zácpa je nemoc vysloveně civilizační, nevyskytuje se u primitivních národů ani u zvířat ve volné přírodě. Jde přitom o častou poruchu (především u žen). U nemocných s prvotně návykovou zácpou může druhotně vzniknout spastická zácpa při návyku na dráždivá projímadla. V některých případech se však nedají vlivy, které k zácpě vedou, vystopovat (zácpa z hypomotility). Příčinou zácpy z porušené evakuace jsou vlivy místní, které spočívají v poruše tonusu či koordinace svěračů nebo pánevního dna. Při narušení normální defekace, při změně pobytu či z psychických vlivů může vznikat akutní funkční zácpa.

     Při léčbě musíme dbát na:

     Zácpa vyvolaná jinou nemocí či vlivem vyžaduje samozřejmě i ovlivnění vyvolávající příčiny. Při dodržení uvedeného postupu se ve většině případů úspěch dostaví.

Článek o zácpě na serveru Lékárna.cz. - Zpět na rejstřík nemocí

Žaludek - potíže a poruchy

     O stavbě a funkci a také onemocněních jícnu a žaludku se můžete informovat zde. Potížím se žaludkem je třeba se věnovat pečlivě, mohou být příznakem závažného onemocnění. Naštěstí tomu však není tak vždy.
     Byliny: černý bez, dobromysl, heřmánek, hořec, jablečník, kopřiva, kozlík, levandule, lípa, lopuch, máta, mateřídouška, meduňka, pelyněk, puškvorec, řebříček, řepík, světlík, šalvěj, třezalka.

(2)  Žaludek - horší trávení, podrážděná slinivka: ráno nalačno vymačkat syrovou bramboru (POZOR! NE zelené, NE s klíčky!), vypít šťávu. Tu lze ev. nahradit kukuřičným škrobem, Maizenou, rozpuštěnou ve vodě. Večer heřmánek.
     Žaludeční čaj: zeměžluč nať 50g, máta peprná 25g, skořice kořen 25g. 2x denně 1/2 lžičky na 1/2 litru vody (+ 2 lžíce na vyvaření), vařit 1 min, louhovat 10 min, pít před jídlem.

(4)  Luisa Hay komentuje psychosomatické souvislosti žaludku takto: "Žaludek obsahuje výživu, zažívá i myšlenky". Mentální návyk: "Snadno a přirozeně zažívám život." Za možnou duševní souvislost žaludečních potíží pokládá: "Hrůza. Strach z nového. Neschopnost asimilovat nové." K němu navrhuje i mentální léčbu (postup viz odkaz) s novým mentálním návykem:"Život mi dělá dobře. Každým okamžikem asimiluji všechno, co je nové. Všechno je v pořádku."

(10) Páter Ferda doporučuje zásadně nepoužívat na lačný žaludek studené nápoje, ani čistou vodu. Studené lze až po naplnění žaludku.
     Při opomenutí a bolestech žaludku nastrouháme 2 lžíce křenu, vmícháme do 2 dcl medu, každý den jíme lžičku. Žaludek se prokrví a začne pracovat normálně.
     Studená jídla a nápoje snižují funkci žaludeční sliznice, protože ta se nedostatečně prokrví. Výrazně se v ní sníží krevní oběh. Neprojeví se to jen na nedokonalém zpracování stravy, ale, a to je mnohem horší, na samotné sliznici.
     Teprve, když sníme něco, co má přirozenou pokojovou teplotu a napijeme se teplé kávy nebo čaje, nemusíme se už obávat studených jídel. Jinak se nám bílkoviny v žaludku budou špatně rozkládat, nezpracované budou dále postupovat. Vyvolávají pak plynatost a nadýmání.

     Viz též odstavec "Pálení žáhy".


Zpět na rejstřík nemocí

Žlučník - kameny

     Bylinnou léčbu v kombinaci s příslušnou dietou použijeme v případě, že lékař nedoporučí jiný postup (operace ...): dobromysl, heřmánek, máta, medvědice, ostropestřec, potočnice, řepík, sedmikráska, šalvěj, zeměžluč.

(2)  Duševní a duchovní vlivy - popis (viz též odstavec o psychosomatických vztazích): "Jste jako kámen - utlačovali jste druhé. Zlost; nechceš se otevřít; zahořklost. Byli jste někdy jako kámen? Cítili jste se být ponižováni a sami jste ponižovali? Skrýváš to, co nedokážeš - dáváš druhým."
     Uzdravení: "Miluji a vnímám lásku Boží jako svou cestu. Život je škola, učím se milovat sebe... Vidím život jako dar, láska místo tvrdosti, otevírám se, učím se milovat."

     Bylinky: Zeměžluč (hořká bylina), heřmánek, máta, řepík - 15 minut louhovat. Pít 15 minut před jídlem 2-3x denně. Lze též sníst 3 listy smetánky každý den. Vyčistit ledviny, vyčistit játra.


Zpět na rejstřík nemocí




Důvěřuji, Bože, že vše je od tebe – i zkoušky.





Domácí lékař: Herbář - 1.část, 2.část, 3.část | Rejstřík bylin | Herbář - literatura a odkazy
Recepty | Léčba bylinami obecně | Recepty - literatura a odkazy | Rejstřík nemocí
Honzova stránka.