Bylinky ve zdraví a nemoci : Diskusní klub
Vše, co jste chtěli vědět o bylinkách, ale báli jste se zeptat
The fastest message board....ever.
kašel a rýma u miminek
Autor: elis (---.karneval.cz)
Datum: 9 February, 2007 09:16

Prosím o radu, mám 7měsíční dceru, už 14dní kašle a má "zadní" rýmu /chrochtá,odsát nejde,špatně spí/. Užívá 14 dnů Mucosolvan, do nosu Mar- mořská voda, na dopor. lékařky jsme změnili na Halikovi kapky.Vzduch zvlhčujeme. Stav se nelepší spíš horší. Teploty nemá. Mucosolvan se prý po 14 dnech má vysadit, čím ho nahradit? Stále kojím, před měsícem jsme začali se zeleninovými příkr.,a vyzkoušeli jsme zeleninu s krutim masem.Já jsem před týdnem prodělala virozu, rýmu a zahleněná jsem taky. Lékaři mi nedovedli poradit co užívat, kvůli kojení.Skončila jsem na Vincentce,jitrocelových pastilkách, Homeovoxu a bylinkových čajích. Děkuji za radu Elis.

Re: kašel a rýma u miminek
Autor: H. (---.adsl.dial-up.cz)
Datum: 10 February, 2007 10:39

Milá Elis.
jestli se holčička neléčí s nějakou další dlouhodobou nemocí a nemá těžké příznaky (píšete, že ji vyšetřila lékařka...), měl by se její stav upravit, děti se z podobných nachlazení uzdravují dobře. Jestliže kojíte, dostává navíc ochranné látky od maminky s mateřským mlékem a ty jí budou pomáhat. Zhoršení stavu bych teď přičetl spíše Vašemu nachlazení. Je také pravda, že v letošní sezóně se nachlazení dýchacích cest často projevuje dlouhotrvajícími (1-2 měsíce) potížemi.
Holčičce ke všeobecnému posílení imunity můžete podávat bylinkový čaj pro děti, např. čaje Leros Baby jsou určené pro děti už od 6 měsíců - Čaj na kašel a průdušky slouží k ochraně dýchacích cest, dětský čaj bylinný obsahuje vitamín C.
Na zlepšení odkašlávání vedle bylinného čaje můžete použít i Solmucol sirup, měl by být o něco účinnější než Mucosolvan, chrání také dýchací cesty.
Při zadní rýmě je proplachování nosu mořskou vodou užitečné a lze kombinovat i s podáváním ostatních léků, klidně bych v tom pokračoval. Mořskou vodu nakonec při nachlazení s výhodou využijete taky (viz tam, odstavec o léčení rýmy).
Podávání antibiotik místně ani celkově nemá u rýmy žádný význam. Použít můžete antiseptické hnědé nosní kapky (pozor při manipulaci, jsou opravdu hnědé a vše, na co kápnou, obarví dohněda Mrknutí - s úsměvem ), s nimi máme dobré zkušenosti, předepsat Vám je bude muset dětský lékař (pojišťovna kapky hradí), tady je recept:

Rp. Targesini 0,3
Aq. destillatae ad 10,0
M.f. sol.
D.S. nosní kapky

Na uvolnění dýchacích cest na noc i před kojením lze použít kapky Nasivin 0,01%.

Hodně zdraví Vám i Vaší holčičce přeje Honza Úsměv

Autor: Jitka (---.69.broadband6.iol.cz)
Datum: 27 September, 2007 09:34

Chtěla bych poradit, že nenásilně se dá s rýmou u miminka vypořádat s inhalačním dudlíkem Bronchi. Je to něměcký výrobek, začíná se u nás objevovat, je k němu i doporučená inhalační směs od výrobce. Mám už smrkající dítě, ale dudlík nám ještě letos na jaře hodně pomohl. Jitka

Autor: Veronika Vlková (---.ip2long.net)
Datum: 9 April, 2008 12:14

Dobrý den, mám dvo měsíční holčičku, má tak silnou , že se mi dusí hlenamy. Má zarudé jedno oční víčko i oteklé. Může to být způsobenou rýmou? Bělmo je bílé. Kapeme OPHTHALMO-SEPTONEX, mám pocit že je to horší. Manžel je alergik, může to mít i s tím souvislost? Děkuji Veronika

Autor: honza (Moderátor)
Datum: 10 April, 2008 16:32

Veronika Vlková napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Dobrý den, mám dvo měsíční holčičku, má tak silnou
> , že se mi dusí hlenamy. Má zarudé jedno oční
> víčko i oteklé. Může to být způsobenou rýmou?
> Bělmo je bílé. Kapeme OPHTHALMO-SEPTONEX, mám
> pocit že je to horší. Manžel je alergik, může to
> mít i s tím souvislost? Děkuji Veronika

Červené očičko nejspíš s rýmou souvisí, poraďte se s lékařem, jak ji léčit (např. Nasivin 0,01%, 1-2 kapky 2-3krát denně do každého nosního vchodu. Dávkování nesmí být častější než 3krát denně. Bez doporučení lékaře by neměl být přípravek podáván déle než 5-7 dní - údaje podle SPC), Ophtalmo-Septonex do vyléčení rýmy asi velký efekt mít nebude. Jestliže je manžel alergik, může mít holčička sklon i k projevům alergie, každopádně její stav by měl kontrolovat lékař - nakonec na kontroly jistě chodíte Mrknutí - s úsměvem

Honza*) - Spiritweblog, Domácí lékař

Autor: Iva (---.starnet.cz)
Datum: 2 November, 2009 15:17

Co se týká rýmy i hnisavých a bolavých očíček, kapeme a vytíráme mateřským mlékem (lze použít i u dospělých - léčila jsem tak muži zánět spojivek). Na zadní rýmu nám naše lékařka poradila odsávat nejmenší velikostí sondy na výživu miminek (takové ty hodičky, co se nosem zavádí až do žaludku) - je třeba je zavést asi 5cm do nosíku, pro nikoho to není příjemné, ale je to funkční, tak zatněte zuby a odsávejte.
Jinak je samozřejmě nutné řešit rýmu i stravou (dítěte nebo maminky, dle toho, zda je kojené nebo samo baští)- vyškrtnout z jídelníčku veškeré mléčné výrobky, omezit sladkosti, jíst zásaditou stravu (zelenina). Používáme i homeopatika, ale tam závisí na druhu rýmy - lépe se poradit s homeopatem.
Iva

Autor: Marcela Fryštacká (---.tmcz.cz)
Datum: 17 September, 2011 20:42

Dobrý den, doporučila bych Vám přípravky OKG. Jsou to bylinné produkty a hodí se i pro malé děti. Každopádně nedoporučuji odsávání, je to nebezpečné, hrozí podráždění hlavního parasypatického nervu vagu. Potom může dojít ke zvýšené akci srdeční a hrozí srdeční zástava. Doc. Slaný, který nám přednášel pediatrii nás opakovaně upozorňoval na toto nebezpečí. Pro více informací si napište na email. Úsměv

Autor: Mirjana (---.mediarex.cz)
Datum: 14 December, 2011 13:05

Já bych žádné léky nedávala, zvlášť ne u takhle malých dětí!
Používala jsem sprej s mořskou vodou, Quixx, právě mi ho i doporučila dětská doktorka a před jakýmikoli léky mne docela důrazně varovala. Úžas, mrkám

Autor: Magda (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 6 October, 2014 19:36

Hrůza - rýma u malého dítěte i u toho odrostlého je prostě katastrofa. Ne jen, že se nevyspí nikdo - ani manžel ani já, ale toho kňourání, sípání, kašlání. Ach jo. A přitom víte, že pomůže odsávačka? Ale proč byste ji měli používat výjimečně taky? Že si můžete doma vyrobit zadarmo vlastní inhalátor a po čem se vašemu dítěti alespoň na půlku noci uleví? Přečtěte si o tom tady: www.erada.cz/?p=1259 . Anebo že naprostá bomba v boji s rýmou pro malé i velké jsou cibulové pytlíčky?

Autor: Halali (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 1 September, 2015 16:04

Já mám na rýmu a ucpaný nosík vyzkoušené kapky s mořskou vodou, protože miminku bych se bála dávat cokoli co není přírodní přípravek. Dávám Quixx Baby (od 6 týdnů ale dají se dávat od narození). Úsměv

Autor: Zulejka (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 29 September, 2015 13:14

Odsávačky jsem se vždycky bála, přijde mi to děsný, strkat prckovi do nosíku takový šlauch, ale bohužel se to nevyhnulo ani nám... dětská nám poradila před odsáváním naředit hlen v nosíku kapkami s mořskou vodou (pro nejmenší miminka jsou Quix Baby) a to pak bylo mnohem snazší. Teď už je dávám i preventivně, abych nemusela znova odsávat. Úsměv

Autor: Helča (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 12 October, 2015 10:13

Když měla dcerka rýmičku nebo ucpaný nosík, kápla jsem mořskou vodu - kapičky Quixx baby a pak odsála. Ta odsávačka na vysvač prostě odsaje víc. Občas kápnu i preventivně, když jdeme mezi lidi. Já sama ji také používám (akorát ve spreji) Láska v očích

Autor: Helča (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 12 October, 2015 10:14

Když měla dcerka rýmičku nebo ucpaný nosík, kápla jsem mořskou vodu - kapičky Quixx baby a pak odsála. Ta odsávačka na vysvač prostě odsaje víc. Občas kápnu i preventivně, když jdeme mezi lidi. Já sama ji také používám (akorát ve spreji) Láska v očích

Jméno: 
Email: 
Téma: 
Formát textu:
barva , pozadí: , velikost:

Smajlíky:   
Nápověda, tipy